Koszyce
Muzeum i pomnik Sándora Márai

Sándor Márai, węgierski powieściopisarz i eseista, urodzony w Koszycach, uważany jest za pisarza tego miasta, o którym pisał symbolicznie. Porównywany bywa pod tym względem z Franzem Kafką.
fot: Cezary Rudziński
Koszyce. Muzeum i pomnik Sándora Márai
Obejrzeliśmy, oprowadzeni przez przewodniczkę, poświęconą mu wystawę biograficzną oraz niektóre wydania książek.
To już 10 lat! Materiał został zamieszczony w naszym portalu ponad dekadę temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Ciekawym przeżyciem była dla mnie wizyta w placówce poświęconej Sándorowi Márai (1900-89, prawdziwe nazwisko Grosschmid), węgierskiemu powieściopisarzowi i eseiście urodzonemu w Koszycach.

Pozostał on koszyczaninem do końca życia, mimo że wyjechał w 1928 r. do Budapesztu, a następnie w 1948 za granicę ? od 1952 r. mieszkał w USA. Sándor Márai uważany jest za pisarza tego miasta, o którym pisał symbolicznie, porównywanym pod tym względem z Franzem Kafką. Obejrzeliśmy, oprowadzeni przez przewodniczkę, poświęconą mu wystawę biograficzną oraz niektóre wydania jego książek.

Dodam, że w Koszycach jest aż dziewięć miejsc związanych z Sándorem Márai. Od domów, w których urodził się i mieszkał, budynku gimnazjum, w którym uczył się, poprzez cukiernię Megay (obecnie restauracja Carpano), gdzie poznał przyszłą żonę Lolę, hotel Europa, w którym zatrzymał się podczas wizyty w Koszycach w 1941 roku i wzgórza otaczające Bankov ? po wzniesiony mu w 2004 roku pomnik dłuta Pétera Gáspára. Przedstawia on postać pisarza siedzącego na krześle, a vis a vis niego jest również brązowa ławeczka dla jego ?rozmówców?.

Poczytaj więcej o okolicy:

Dodano: 22 września 2012; Aktualizacja 2 lipca 2018;
 
Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!