Kitzsteinhorn
Na dachu Kraju Salzburskiego
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Trójkątny w zarysie szczyt Kitzsteinhorn jest symbolem położonego na lodowcu ośrodka narciarskiego ponad miasteczkiem Kaprun w kraju Salzburskim, w Austrii. Ale jest też całorocznym celem wycieczek bez nart.
Dzięki systemowi różnorodnych kolejek zimą, a latem głownie dzięki linowej kolei Gipfelbahn, Kitzsteinhorn jest najwyższym punktem w Kraju Salzburskim dostępnym praktycznie dla wszystkich zainteresowanych. Nie sam może jego szczyt, wznoszący się na wysokość 3 203 m n.p.m. w masywie Wysokich Taurów, ale położony prawie dwie setki metrów niżej kompleks turystyczny „Gipfelwelt 3000“. Miejsce to otwiera przybyszom z nizin szereg alpejskich atrakcji.
Góry bez końca
W najwyższym punkcie ośrodka, na wysokości 3029 m n.p.m. znajduje się platforma panoramiczna „Top of Salzburg“. Niezwykła z niej panorama obejmuje nieprzebyte morze gór, a wśród nich pokryte wiecznym śniegiem najważniejsze szczyty Austrii wraz z najwyższym z nich – Großglockner (3798 m n.p.m.). Wszystkie one chronione są w Parku Narodowym Wysokie Taury.
Do drugiej platformy nazwanej „Galerią Parku Narodowego”, położonej nieco niżej ale obróconej bardziej na południe, roztacza się widok równie piękny. Tam jednak trzeba dojść długim na ok. 360 m wykutym w skale tunelem Glückauf-Hanna. Został on otwarty w 1970 roku. Wewnątrz, w sześciu niszach, zainstalowano tablice informacyjne z ciekawostkami o parku, świecie zwierząt, skałach, lodowcu i kolejach linowych na tej górze.
W budynku stacyjnym znajduje się duża panoramiczna restauracja serwująca potrawy kuchni austriackiej. Jest też kino 3D, w którym pokazywany jest film o atrakcjach przyrodniczych Wysokich Taurów.
Jak się tu dostać?
Z Kaprun, na kilka sposobów. Albo czterema odcinkami kolejki Gletscherjet a następnie krótką kolejka szynową Gletscherschuttle, albo dwoma odcinkami Gletscherjet i potężną koleją kabinową Gipfelbahn (przesiadka na Langwied), albo z prawie samego centrum Kaprun kolejką gondolową na Maiskogel, potem długą i widokową koleja 3K K-onnection i z hali Langweid Gletscherjet 3 + 4 lub Gipfelbahn.
Ja dotarłam tam z narciarskich tras, ale gdybym planowała odrębną wycieczkę to tak, by pojeździć różnymi kolejkami. Dla przykładu: dojazd z Kaprun autobusem do dolnej stacji gondolek. Stąd Gletscherjet 1+2 (lub Panoramabahn), Gipfelbahn – tu mamy najwyższy punkt naszej wyprawy, a potem w dół Gletscherschuttle, Gletscherjet 4 + 3, 3K K-onnection, Maiskogelbahn. Oznacza to pokonanie 18,2 km kolejkami (2120 m w górę i 2260 m w dół) i 6 km autobusem. Fajna jazda!
Warto wiedzieć
Pierwszego wejścia na Kitzsteinhorn dokonał w 1828 roku Johann Entacher. Dziś też można wejść na szczyt, choć wymaga to pewnych umiejętności oraz sprzętu. Trasa prowadzi od górnej stacji kolejki linowej przez krótki północno-zachodni grzbiet (stromy i wyeksponowany teren skalisty). Wejście jest zabezpieczone stalowymi linami (via ferrata A/B).
Dodaj komentarz