Warszawa
Najpiękniejszy pałac Rzeczypospolitej
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Pałac Krasińskich w Warszawie, wraz z ze znajdującym się na jego zapleczu ogrodem, jest jedną z najpiękniejszych miejskich rezydencji magnackich w kraju. Projekt pałacu sporządził najsłynniejszy z architektów działających w Rzeczypospolitej w II połowie XVII w Tylman z Gameren. Pałac Krasińskich uznawany jest za jego najwybitniejsze dzieło.
Rezydencję wybudował Jan Dobrogost Krasiński. Miała ona świadczyć o zamożności i potędze rodu i od początku budziła powszechny zachwyt. Gmach zasłynął przede wszystkim balami karnawałowymi, na których spotykała się na przełomie XVII i XVIII w. towarzyska śmietanka Warszawy.
Pałac Rzeczpospolitej
W czas reformowania państwa, który poprzedził rozbiory Polski, biskup kamieniecki Adam Krasiński sprzedał nieruchomość Komisji Skarbu Koronnego. Od tej pory był to Pałac Rzeczpospolitej, w którym aż do dziś siedzibę znajdują różne instytucje państwowe. W czasie Królestwa Kongresowego pałac przeznaczony był dla Sądu Najwyższej Instancji. Nawiązuje do tej tradycji niezwykle oryginalny zielono-szklany współczesny gmach Sądu Najwyższego stojący tuż obok przy placu Krasińskich, który to plac wyłonił się z dawnego pałacowego dziedzińca.
W czasie Powstania Warszawskiego pałac zdobyli powstańcy z Szarych Szeregów i ulokowali w nim jeden z istotnych punktów oporu. Jednak 27 sierpnia 1944 r. Niemcy zbombardowali gmach i zniszczyli go doszczętnie. Zginęło w nim 27 harcerzy ? żołnierzy batalionu Parasol. Do tragicznych wydarzeń wojennych nawiązuje stojący naprzeciwko pałacu niezwykle wymowny pomnik Powstania Warszawskiego. Obecnie, w odbudowanym gmachu, mieszczą się zbiory specjalne, czyli stare druki, rękopisy, grafika, kartografia i muzykalia będące w posiadaniu Biblioteki Narodowej.
Rewitalizacja czy dewastacja?
Założenie parkowo pałacowe odzwierciedla koncepcję architektoniczna zwaną ?między dziedzińcem a ogrodem?. Dziedziniec, to jak wspomniano dzisiejszy plac Krasińskich na północny wschód od gmachu. Południowo-zachodnie otoczenie stanowi rozległy park, ogród Krasińskich. Nieodłączna część rezydencji w czasach pałacu Rzeczypospolitej stała się parkiem dostępnym szerokiej publiczności. Zieleń, pozostawiona trochę sama sobie, zarosła dawne parkowe założenia. Kilka lat temu postanowiono zrewitalizować park i przywrócić mu dawny wygląd. Wybuchł skandal, bo niż tego ni z owego wycięto ponad 300 drzew, przeciw czemu protestowali i ekolodzy i okoliczni mieszkańcy. Na nic się to nie zdało. Teraz pałac od strony ogrodu zyskał nową perspektywę.
Warto wiedzieć
* Wnętrza pałacu nie są na co dzień dostępne do zwiedzania. Znajdują się w nim magazyny i pracownie konserwacji historycznych zbiorów. Nawet do czytelni zaglądają raczej naukowcy i studenci niż publiczność z ulicy. Zwiedzanie jest organizowane tylko od czasu do czasu. Co roku wycieczki z przewodnikiem organizowane są z okazji ?Imienin Jana Kochanowskiego?, czyli na ogół w weekend sąsiadujący z 24 czerwca. Warto śledzić też programy Nocy Muzeów czy Dni Dziedzictwa.
* Pałac przeszedł właśnie remont elewacji zewnętrznych. Po wyremontowaniu wnętrz, ma zostać udostępniany szerszej publiczności codziennie, jako Skarbiec Rzeczypospolitej. Będą się w nim odbywać wystawy stałe i czasowe, pokazy, warsztaty edukacyjne itp. Na razie na wielkoformatowych ekranach multimedialnych znajdujących się w arkadach pałacu od strony Placu Krasińskich przez kilka godzin dziennie pokazywane są wybrane obiekty z bibliotecznych zbiorów.
Poczytaj więcej o okolicy:
Zajrzyj na te strony:
- o pałacu na stronie Biblioteki Narodowej
Dodaj komentarz