Sölden
Narciarska architektura Giggijochbahn

Giggijochbahn to kolejka gondolowa ze 134. wagonikami mieszczącymi po10 osób każdy. Jej zdolność przewozowa wynosi 4500 osób na godzinę. To światowy rekord. Otwarcie 26 listopada.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na FacebookuPolub ten wpis na FacebookuPolub wpis na Facebooku
Sprawdź nasz Instagram
fot: Ötztal Tourismus
Sölden. Narciarska architektura Giggijochbahn
Całość ma być nowoczesna, wygodna i niezwykle atrakcyjna pod względem architektonicznym.
  • Sölden. Narciarska architektura Giggijochbahn
  • Sölden. Narciarska architektura Giggijochbahn
  • Sölden. Narciarska architektura Giggijochbahn
  • Sölden. Narciarska architektura Giggijochbahn
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Ciekawą nowością tegorocznego sezonu zimowego (2016/17) w Sölden jest nowa kolejka linową o niecodziennej architekturze i rekordowej przepustowości. Zostanie otwarta 26 listopada.

Giggijochbahn to kolejka gondolowa ze 134. wagonikami mieszczącymi po10 osób każdy. Jej zdolność przewozowa wynosi 4500 osób na godzinę. Wagoniki pokonują trasę o długości 2650 m i 920 m różnicy poziomów w niecałe 9 minut.

Dolna stacja (1362 m n.p.m.) jest smukłą 13-metrową wieżą z halą kasową na parterze. Nad nią znajduje się wejście do kolejki, do której dostęp z poziomu parkingu umożliwiają dwa ciągi ruchomych schodów i dwie windy. Do kolejki można się również dostać przez parking wielopoziomowy i bezpośrednio ze stoku. Wyższe piętro, wysunięte poza pionową linię budynku, schowane jest za opaską z perforowanej folii z panoramą Alp Ötztalskich.

Budynek górnej stacji (2283 m) to powleczona folią stalowa konstrukcja, która mieści peron kolejki, przy którym kabiny stoją ciasno, jedna przy drugiej, w jednej linii, gdy przyjmują lub wypuszczają pasażerów. Powyżej jest stacja postojowa gondolek, ale również sklep sportowy i przechowalnia sprzętu narciarskiego.

Całość ma być więc nowoczesna, wygodna i niezwykle atrakcyjna pod względem architektonicznym. Stacje kolejki są ogrzewane w sposób ekologiczny. Dolna czerpie ciepło z wody termalnej, na górze zamontowano system odzyskiwania ciepła z powietrza. Autorem projektu jest architekt Johann Obermoser.

Warto wiedzieć

* Nowa kolejka będzie już trzecią na Giggijoch. Jej poprzedniczka została uruchomiona w 1998 roku, pierwsza, 4-osobowa w 1977 r.
* Zdemontowane wagoniki starej Giggijochbahn pojadą do Hochoetz. Zastąpią tam dotychczasowe urządzenia kolejki Ochsengartenbahn.

Poczytaj więcej o okolicy:

Dodano: 16 października 2016; Aktualizacja 28 października 2016;
Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!
Zamknij