Niekłończyca
Królewska fundacja na królewskim polu
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Po niemiecku miejscowość nazywała się Konigsfelde ? Królewskie Pole. Na tym polu, z królewskiej fundacji (a fundatorem był król Prus Fryderyk II Wielki) w 1778 roku zbudowano barokowy kościół.
To pierwsza z ważnych dat w historii miejscowości. Drugą ważną datą jest doprowadzenie tu linii kolejowej w 1910 roku. Kolejną ? przejęcie wsi przez administrację polską, odbudowa osady i powtórna konsekracja kościoła. Stało się to dopiero w 1947 roku, po wyjściu stąd Rosjan grabiących poniemieckie zakłady chemiczne w Pölitz (obecnie to podszczecińskie Police).
Kościół Narodzenia NMP stoi tuż przy drodze prowadzącej przez wieś. Świątynia, w stylu barokowym, w jego drewniano-ryglowym pomorskim wydaniu, oparta jest na konstrukcji szkieletowej, na planie prostokąta o ściętych narożach. Dach zdobi niewielka sygnaturka. Kościół ładnie utrzymany. Warto się było zatrzymać, ale wnętrze zamknięte. Nijak było czekać nabożeństwa. Świątynia jest tylko kościołem filialnym, należy do parafii rzymskokatolickiej p.w. Podwyższenia Świętego Krzyża w Trzebieży. Na udostępnianie wnętrza turystom nikt chyba nie ma ani pomysłu, ani ochoty. We wnętrzu ? podobno, gdyby było otwarte ? można zwrócić uwagę na klasycystyczny ołtarz, neogotycką chrzcielnicę i żyrandole z XIX wieku. Wnętrze jednoprzestrzenne, z drewnianą emporą wspartą na 10. słupach.
Warto wiedzieć
Opieka konserwatorska objęto także układ przestrzenny wsi Niekłończyca, powstały po doprowadzeniu tu kolei i zwracający się frontem do linii kolejowej.
Dodaj komentarz