Stary Sącz
Ołtarz Papieski i Muzeum Jana Pawła II
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Najcenniejszym eksponatem jest pierwsza piuska. Papież ubrał ją w dniu konklawe i nosił do inauguracji w dniu 22 października 1978 roku, oraz łańcuch z pieczęcią zamykającą drzwi Kaplicy Sykstyńskiej podczas konklawe, które odbyło się po śmierci Jana Pawła II. W tej samej gablocie co piuska jest specjalny medal wybity na tą okoliczność.
Eksponaty w muzeum
W „dziale turystycznym” zdeponowane są narty papieskie, buty narciarskie, kije, rękawiczki, czapka i kurtka puchowa w której papież był na Mont Blanc. Na nartach tych jeździł na lodowcu Adamello. Inne narty znajdują się w Wadowicach i Krakowie. Jest też ekwipunek letni: buty firmy Dolomite, sweter, plecak, czapka, rękawiczki. Są tu buty do codziennej gimnastyki i ręcznik. Ciekawostką jest piłka nożna z autografami reprezentacji Polski w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Z mniejszych ale ważnych pamiątek to: kasetka na różance z Indii, pismo święte od kardynała z Filadelfii, różańce, srebrny świecznik z Brazylii, długopis z pierwszej pielgrzymki i wiele innych. Obejrzymy tu bogatą kolekcję medali papieskich i innych numizmatów. Medale bite były w kolejnych latach pontyfikatu, z okazji pielgrzymek, kongresów eucharystycznych i kanonizacji różnych świętych. W Sali muzealnej znajduje się makieta ołtarza wykonana przez ucznia Mateusza Krzeszowskiego z Bobowej.
Papieska kaplica
W Domu Pielgrzyma jest kaplica. Przed nią w gablocie znajduje się strój Ojca Świętego. To biała sutanna z pasem papieskim, buty, piuska. Ojciec Święty używał jej przed 1999 rokiem. Jest tu też mitra, której używał podczas liturgii w Środę Popielcową 12 lutego 2002 roku. Znajdziemy tu także zbiory książek i albumów o tematyce papieskiej.
Przez szeklerską bramę
Na okoliczność wizyty papieża w Starym Sączu, Szeklerzy z Siedmiogrodu przywieźli ich symbol gościnności – bramę powitalną, tak zwaną bramę szeklerską. Ustawili ją na trasie przejazdu z miejsca celebry do klasztoru Klarysek. Brama jest drewniana. Ozdabiają ją dwa wielkie drzeworyty przedstawiające twarze św. Kingi i św. Jadwigi. Jest kryta gontem a pod nim znajduje się gołębnik. Cała jest pięknie zdobiona. Tradycyjna gościnność Szeklerów nie pozwala zamykać bramy, wiec stoi ona otworem dla wszystkich gości. Symbolizuje otwartość i gościnność. Brama ma przynosić szczęście i dobrobyt wszystkim, którzy ją przekraczają. Szeklerzy mieszkają w Rumunii w Siedmiogrodzie (Transylwanii), mówią po węgiersku i uważają się za Węgrów. Odrębność kulturowa Szeklerów dotrwała do naszych czasów. Postawienie bramy obok klasztoru Klarysek, który ufundowała węgierska księżniczka Kinga, oraz umieszczenie na niej elementów nawiązujących do współczesności ma dla związków polsko-węgierskich specjalne znaczenie.
Dodaj komentarz