Paryż
Linie metra Towarzystwa Nord-Sud

Paryskie metro jest ratunkiem dla nóg turysty. I można je pokochać, trzeba mieć tylko oczy dookoła głowy. Ma ono 303 czynne stacje, szesnaście linii, a jego sieć ma łączną długość 219,9 km, w tym części naziemnej 20 km.
Tagi: , ,
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na FacebookuPolub ten wpis na FacebookuPolub wpis na Facebooku
Sprawdź nasz Instagram
fot: Halina Puławska
Paryż. Linie metra Towarzystwa Nord-Sud
Na stacji Concorde warto spróbować przeczytać fragmenty Deklaracji Praw Człowieka i Obywatela z 1789 r., które wypisano niebieskimi literami na krzywych, wykafelkowanych na biało ścianach. To może nie być łatwe, gdyż pozbawione są znaków interpunkcyjnych.
  • Paryż. Linie metra Towarzystwa Nord-Sud
  • Paryż. Linie metra Towarzystwa Nord-Sud
  • Paryż. Linie metra Towarzystwa Nord-Sud
  • Paryż. Linie metra Towarzystwa Nord-Sud
  • Paryż. Linie metra Towarzystwa Nord-Sud
  • Paryż. Linie metra Towarzystwa Nord-Sud
  • Paryż. Linie metra Towarzystwa Nord-Sud
  • Paryż. Linie metra Towarzystwa Nord-Sud
  • Paryż. Linie metra Towarzystwa Nord-Sud
  • Paryż. Linie metra Towarzystwa Nord-Sud
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Stacja Saint-Georges odrestaurowana została w 2011 r., w stylu pseudo Nord-Sud, a ciekawe w niej jest oprócz wejścia, usytuowanie holu biletowego na tym samym poziomie z peronami i to bardzo płytko, tak że zagląda tu światło dzienne. Solferino jest jedną z ostatnich stacji, która zachowała w całości oryginalną dekorację stosowaną przez Towarzystwo NS. Może zostanie.

Linie B i C Nord-Sud złożyły się na ?trzynastkę?  (Châtillon-Montrouge  – Asniéres – Gennevilliers/Saint-Denis – Université). To najdłuższa linia paryskiego metra licząca  24,3 km. Wystrój jej stacji jest różnorodny, w części północnej oryginalny Nord-Sud. Tylko linia nr 13 dowiezie nas do sławnego z Bazyliki Saint-Denis, a drugie północne ramię w kierunku Asniéres – Gennevilliers najbliżej ?psiej wyspy? Asniéres (trzeba tylko wysiąść na Gabriel Péri i przespacerować się ku Sekwanie). Linia na kierunki Asniéres i Saint-Denis rozwidla się na stacji La Fourche (co znaczy widły – proste!).

Sąsiednia stacja nosi miano Guy Môquet. Warto do niej zejść, aby zobaczyć komu jest poświęcona. Aby obejrzeć fotografie i dokumenty upamiętniające rozstrzelanego przez Niemców siedemnastoletniego studenta, Guy Môqueta, aresztowanego przez francuskiego policjanta za rozrzucanie w metrze, na stacji Gare de l?Est, ulotek komunistycznych. Znalazł się w grupie czterdziestu ośmiu paryżan, na których, w odwecie za zabicie w 1941 r. hitlerowskiego oficera, dokonano publicznej egzekucji w Chateaubriant.

Najnowsza, udostępniona w 1998 r. Linia nr 14 (Saint-Lazare – Olympiades) odpowiada na pytanie ?czy jedzie z nami maszynista??. Jest najnowocześniejsza i w całości zautomatyzowana.

Paryskie metro jest ratunkiem dla nóg turysty. I można je pokochać, trzeba mieć tylko oczy dookoła głowy.

Warto wiedzieć

*  Od 2013 r. metro paryskie liczy 303 czynne stacje, a jego sieć ma łączną długość 219,9 km, w tym części naziemnej 20 km. Ma szesnaście linii, łącznie z powstałymi w latach 20. i 30. Liniami 3bis i 7 bis.
* Z  założenia – Chemin de fer métropolitain (stąd skrót  Métro), czyli miejska, metropolitalna kolej żelazna, zamknąć się miała w granicach miasta, czyli kończyć się i zaczynać w jego bramach, ale już od 1929 r. linie metra były wydłużane poza nie, obsługując peryferia (banlieue).

Czytaj dalej - strony: 1 2

Poczytaj więcej o okolicy:

 
Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!