Warszawa
Pisanki przy Kredytowej

A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Trzeba pokonać dwa wysokie pietra Muzeum Etnograficznego w Warszawie (można też wjechać windą), by dotrzeć do niewielkiej salki z dala od innych wystaw, w której jeszcze do 16 kwietnia można oglądać wielkanocne pisanki.
Ekspozycja pokazuje kolekcję malowanych jajek zgromadzona przez Aleksandrę i Arkadiusza Beliców. Zbiór liczy ponad tysiąc eksponatów i jest wynikiem trwającej już blisko 20 lat pasji jej twórców i właścicieli.
Wśród eksponatów znajdują się pisanki zrobione z naturalnych jajek i wydmuszek, zdobione najróżniejszymi technikami i najróżniejszymi motywami. Są ludowe jaja malowane czy przyozdabiane zgodnie z tradycją poszczególnych regionów kraju, są pisanki huculskie, rumuńskie, fińskie, ale też jaja wykonane z różnych materiałów przez twórców z dalekiego Wschodu czy Afryki. Oprócz zdobionych jaj są też pisankowe atrapy ? z drewna czy kamienia.
Ważną częścią wystawy są pisanki wykonane przez państwa Beliców. Bo choć ich pasja zaczęła się od kolekcjonerstwa, to zaowocowała własnymi pracami. Pisanki autorstwa właścicieli kolekcji znajdują się już w zbiorach innych muzeów , m.in. w najsłynniejszym i najbogatszym chyba Muzeum Pisanki w Kołomyi na Ukrainie.
Ekspozycja jest dość tradycyjna w formie. W gablotach pod ścianami oglądamy eksponaty: w koszach, luzem, w wydziwionych aranżacjach. Jedynym interaktywnym elementem wystawy są trzy plansze z kartonu z namalowanym kształtem jaja, które dzieci mogą przyozdobić gotowymi elementami według własnego widzimisię.
Dodaj komentarz