Stary Sącz
Po pomostach przez Bobrowisko

A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Na obrzeżach Starego Sącza, na terenie stawów w widłach Dunajca i Popradu, znajduje enklawa przyrodnicza i prowadząca przez nią ścieżka edukacyjno-obserwacyjna „Bobrowisko”.
Wytyczono ją po drewnianych pomostach ustawionych na palach, z zadaszonymi miejscami dla amatorów podglądania przyrody. Z centrum miasta najlepiej tu czymś podjechać i zaparkować – jest na to miejsce – przy wejściu. A następnie ruszyć najpierw drogą żwirową, a później po pomostach. I robiąc po nich, z ziemnymi przerywnikami, dużą pętlę, wrócić niemal do miejsca wyjścia. Pomosty te mają długość 400 m, zaś kryta ścieżka obserwacyjna 70 m.
Blisko natury
Na ich końcu znajdują się dwie czatownie przystosowane do obserwowania życia na wodzie. Czyli zwierząt w ich naturalnym środowisku: bobrów z ich tamami, żeremiami i całym systemem kanałów łączących zbiorniki wodne w okolicy, czy par łabędzi. Można tu także obserwować, we właściwym czasie, zatrzymujące się tu przelotne czaple oraz mnóstwo płazów i owadów. Na wyższej, piętrowej czatowni, są specjalne lunety obserwacyjne, dzięki którym można oglądać także to, co dzieje się w oddali. Znakomicie sprawdzają się w tym również aparaty fotograficzne z teleobiektywami pozwalającymi nie tylko obserwować, ale i równocześnie robić zdjęcia.
Do edukacji poprzez zabawę
Ścieżka edukacyjna wyposażona jest w tablice z opisami tego, co w danym miejscu można zobaczyć. Przede wszystkim charakterystyczne rośliny i zwierzęta. Nie zapomniano również o dzieciach, montując w czatowniach elementy do edukacji poprzez zabawę. „Bobrowisko” atrakcyjne jest także poza sezonem, w którym zielenią się i kwitną rośliny, przylatują czaple, czy żerują owady. Ciekawe są bowiem również widoki pożółkłej, zeschniętej zieleni odbijającej się w wodach stawów i kanałów, a nawet pokryte śniegiem i lodem. Dla zamieszkujących Stary Sącz jest to zarazem popularny teren dłuższych spacerów.
Wpadło mi w oczy, że ta konstrukcja została nagrodzona w konkursie architektonicznym „Polityki”.