Obidowiec
Pomnik lotniczej katastrofy

Pomnik ten powstał ze szczątków samolotu sanitarnego L-200 Morava, który rozbił się tu 25 maja 1973 r. Leciał on z Gdańska z przystankiem w Kielcach do Nowego Targu i transportował chore dziecko...
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na FacebookuPolub ten wpis na FacebookuPolub wpis na Facebooku
Sprawdź nasz Instagram
fot: Anna Ochremiak
Obidowiec. Pomnik lotniczej katastrofy
Zginęła matka transportowanego dziecka. To jej nazwisko niezgrabnymi literami wypisano na pomniku.

Przy bardzo popularnym szlaku turystycznym przez Gorce, czerwonym głównym beskidzkim, miedzy schroniskiem na Starych Wierchach a szczytem Turbacza, na grzbiecie Obidowca jest ciekawy pomnik.

Na metalowym krzyżu zawieszono kawałek blachy – fragment poszycia samolotu i śmigło. U jego stóp okrągła tarcza ze znakiem czerwonego krzyża oraz jeszcze kilka fragmentów poszycia. Na śmigle napis: A. Skalińska, Gdańsk, data katastrofy.

Pomnik ten powstał ze szczątków samolotu sanitarnego L-200 Morava, który rozbił się tu 25 maja 1973 r. Leciał on z Gdańska z przystankiem w Kielcach do Nowego Targu i transportował chore dziecko, które miało zostać zabrane do szpitala w Rabce-Zdroju. Były trudne warunki atmosferyczne, opady śniegu (koniec maja!) i to spowodowało katastrofę. Zginęła matka transportowanego dziecka. To jej nazwisko niezgrabnymi literami wypisano na pomniku. Poważnego urazu kręgosłupa doznał pilot, dziecku nic się nie stało. W akcji ratunkowej brała udział grupa podhalańska GOPR z Rabki.

Warto wiedzieć

Gorce były miejscem jeszcze kilku katastrof lotniczych, w większości wojennych.
* We wrześniu 1939 r. Niemcy zestrzelili jeden z polskich samolotów typu „Karaś”. Załoga uratowała się skacząc na spadochronach. Samolot jednak spadł na dom w Rabce Zarytem.
* W styczniu 1945 r. radziecki samolot, prawdopodobnie trafiony przez niemiecką artylerię przeciwlotniczą, rozbił się na południowym zboczu Turbacza. Lotników pochowano w Nowym Targu.
* W grudniu 1944 r. rozbił się amerykański B-24 Liberator lecący z bazy we Włoszech by zbombardować niemieckie zakłady produkcji benzyny syntetycznej w Oświęcimiu. Samolot został ostrzelany przez artylerię przeciwlotniczą i uszkodzony skierował się w stronę terenów zajętych przez Armie Czerwoną. Spadł jednak nad Gorcami, w rejonie wsi Ochotnica Górna. Lotnicy ewakuowali się na spadochronach i 9 z 10 z nich odnalazł oddział AK.
* Wiosną 1972 r. przy próbie zabrania ze schroniska na Turbaczu rannej turystki, rozbił się śmigłowiec ratowniczy SM-1. Na szczęście nikomu nic się nie stało.
* W 1988 r. koło Rdzawki rozbił się samolot sportowy PZL-104 „Wilga”, należący do aeroklubu w Nowym Targu. Spadochron opuszczającego samolot skoczka zaplątał się w urządzenie sterowe. Skoczek się uratował, bo odciął uszkodzony spadochron i wylądował na awaryjnym. Pilot zginął.

Poczytaj więcej o okolicy:

 
Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!
Zamknij