Nieśwież
Rodowa nekropolia Radziwiłłów
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
W białoruskim miasteczku Nieśwież w obwodzie mińskim zachowało się wiele pamiątek radziwiłłowskich. Należy do nich gmach byłego kościoła jezuitów p.w. Bożego Ciała.
W pobliżu bramy wjazdowej na groblę prowadzącą do kompleksu zamkowo-pałacowego stoi dawna wieża zamkowa strzegąca rezydencji. Od dawna pełni ona jednak nową funkcję, kościelnej dzwonnicy. Przylega ona bowiem niemal do fary – byłego kościoła jezuitów p.w. Bożego Ciała. Ufundowany on został przez ks. Mikołaja Krzysztofa Radziwiłła „Sierotkę” (1549-1616), a zaprojektowany przez budowniczego nieświeskiego pałacu Giovanniego Marię Bernardoniego. Architekt wzorował się na rzymskim kościele Il Gesù – Jezusa. Budowa trwała od 1584 do 1593 roku. Była to pierwsza budowla w stylu baroku na wschodzie Europy. Kościół konsekrowany w 1601 r., stał się rodową nekropolią Radziwiłłów.
80 sarkofagów w podziemiach
Jest to jedyna tego rodzaju nekropolia historycznego rodu w Europie wschodniej porównywana z wiedeńską Habsburgów i królów hiszpańskich w Escorialu. I jako taka wpisana została na Listę Dziedzictwa UNESCO. W podziemiach kościoła znajduje się ponad 80 sarkofagów i cynowych trumien. Po przerwie trwającej od lat międzywojennych, ostatnim ze sławnego rodu pochowanym w niej w 2000 r. był zmarły w Londynie w 1999 roku ks. Antoni Radziwiłł.
Zabytek przetrwał trudny czas
Kościół ten, remontowany po pożarze w XVII w. i przebudowany w XVIII w. przez ks. Michała Kazimierza Radziwiłła „Rybeńkę” i jego żonę, Urszulę z Wiśniowieckich, nie został zamknięty w czasach sowieckich. Dzięki czemu zachowało się w nim sporo cennego wyposażenia i detali architektonicznych. Ta trójnawowa świątynia nakryta jest na skrzyżowaniu nawy głównej i transeptu kopułą. Do bocznych naw przylegają kaplice św. św. Andrzeja i Piotra. Wnętrza – ściany i sklepienie – pokrywają malowidła z XVIII w. wykonane przez nadwornego malarza Radziwiłłów – D. Heskiego. Są to zarówno sceny biblijne, jak i podobizny ojców Kościołów: zachodniego i wschodniego, Ostatnia Wieczerza i wiele innych.
Dodaj komentarz