Wolność
Spojrzenie na Zaborski Park Krajobrazowy

A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Zatrzymujemy się na przydrożnym parkingu. Duży, przestronny, taki z czasów wczesnego Gierka. W każdym razie i poetyka, i wykonanie, i zaznaczony silnie ząb czasu tak każą go datować…
Zostawiamy samochód na najniższym poziomie. Idziemy na taras widokowy z tablicą informującą, co też właściwie stąd widać. Panorama z obrazka trochę na wyrost, chyba zrobiona z lotu ptaka. Jezioro chowa się w krzakach, ale widoczek w realu ładny. Jeszcze wyżej – kamienno-betonowy posąg Światowida. Za plecami – las bukowy.
To miejsce nazywa się Wolność
Znajduje się ono około 6 km od Chojnic, przy drodze w stronę Bytowa, tej którą w czasach dwudziestolecia międzywojennego przebiegała granica między II Rzeczpospolitą i III Rzeszą. Jednak historia niecodziennej nazwy sięga czasów znacznie wcześniejszych. W XIV w. tutejszy las Krzyżacy przekazali miastu Chojnice zwalniając go od podatku. Wtedy to ponoć zyskał nazwę „Wolność”. Na pobliskim wzgórzu (najwyższym w okolicy, 206 m n. p. m.) – noszącym także nazwę Wolność – odkryto pozostałość średniowiecznego grodziska, datowanego na VIII-X wiek.
Kraj za borami
Z punktu widokowego roztacza się panorama na morenowe wzgórza polodowcowe w rejonie największego tutejszego kurortu – wsi Charzykowy. Między nimi widać wąski pasek południowo-zachodniej część Jeziora Charzykowskiego. To teren chroniony w Zaborskim Parku Krajobrazowym. Park ten utworzono w 1990 r. i nazwano Chojnickim. Prawie natychmiast jednak zmieniono tę nazwę na obecną, nawiązującą do historycznej Ziemi Zaborskiej, południowej części Kaszub. Nazwę tłumaczy się jako obszary położone „za borami”, z dala od władzy świeckiej i duchownej… Stolicą ziemi Zaborskiej są Brusy.
Tu napracował się lodowiec
W granicach parku znajduje się 48 jezior, a największym z nich jest właśnie Charzykowskie. Tak jak pobliskie Długie, Karsińskie, Witoczno, Kosobudno i Łąckie, jest ono przepływowym jeziorem rynnowym, a przepływa przez nie Brda. Osobliwością okolicy są także rozrzucone wśród moren małe jeziorka lobeliowe z kryształowo czystą wodą i bagienne jeziorka dystroficzne. Wokół nich piaszczyste morenowe wały i sandry, pola żwirowe naniesione przez wypływającą spod dawnych lodowców wodę. Jedne i drugie porośnięte są lasem bukowym i sosnowym borem. Najbliższą okolicę punktu widokowego Wolność można poznać prowadzącą do jeziora Chrzykowskiego ścieżką dydaktyczną. Przy parkingu stoi ostatnia, dziewiąta jej tablica. Po drodze zobaczymy las bukowy, bagno, kilka źródełek w tym jedno mineralne i osadę… o nazwie Wolność. Spacer można połączyć z wycieczką kursującym po jeziorze stateczkiem.
Warto wiedzieć
* W 1996 r. z części Zaborskiego Parku Krajobrazowego, w rejonie Strugi Siedmiu Jezior, wykrojono Park Narodowy „Bory Tucholskie”.
* W 2010 r. parki krajobrazowe województwa pomorskiego (siedem parków), w tym Zaborski Park Krajobrazowy, zostały połączone w Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych. Zaborski Park Krajobrazowy należy do obszaru Natura 2000.
Dodaj komentarz