Mostar
Stary Most nad Neretwą

Most ma prawie 29 metrów długości i ma tylko jedno kamienne przęsło. Jego szerokość to 4,5 metra, a wysokość mierzona od poziomu wody w okresie letnim to 21 metrów...
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na FacebookuPolub ten wpis na FacebookuPolub wpis na Facebooku
Sprawdź nasz Instagram
fot: Barbara Górecka
Mostar. Stary Most nad Neretwą
Na środku mostu oczekują młodzi chłopcy na "datki". Jak są duże, wtedy skaczą do wody.
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

 Ja pierwszy jestem z podróżnych, który go obejrzałem, choć wrażenie, które na tamecznych ludach robił, musiało być dosyć duże, gdy miastu 20 000 tysięcy mieszkańców mającemu od niego dali nazwisko. Ten opis który tu daję, jego budowli lubo z powodu okolicznościów niedoskonały ( most jest wśród warowni tureckiej i najmniejsze podejrzenie i nieroztropność życiem byłbym przypłacił), jednak następnym podróżnym, firmanami lub opieką jakiego rządu opatrzonym, da ciekawość i ponętę zrobienia doskonałego rysu…

Most po wojnie odbudowany

Dziś również mostem można się zachwycić, chociaż nie jest to ten pierwszy. Stary Most został zburzony podczas działań wojennych w 1993 roku. Uderzony chorwackimi pociskami runął do Neretwy. Żyjący do tej pory w zgodzie wyznawcy różnych religii, wpadli w polityczny amok i bili się już każdy z każdym… sami nie bardzo wiedzieli w jakiej intencji. Niszczyli przy tym wszystko co było w zasięgu. Na szczęście przy pomocy społeczności międzynarodowej udało się most odbudować i oddać do użytku 23 czerwca 2004 roku. Węgierscy saperzy wyciągali bloki skalne z rzeki. Włoscy i niemieccy inżynierowie pomagali przy projekcie rekonstrukcji. Tureccy kamieniarze przygotowali nowe bloki marmuru wydobyte z tego samego kamieniołomu co oryginalne. Żelazne klamry wykonano w podobny sposób jak ponad czterysta lat temu. Pod ścianą sterczy kawałek moździerzowego pocisku  i napis: „Nie zapomnimy1993”.

Dziedzictwo UNESCO

Most jest wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO od lipca 2005 roku. Dziś most i starówka wyglądają jak w początkach swego istnienia. Nadal z jego balustrady skaczą młodzi chłopcy w nurt Neretwy. Stary Most to czarujące miejsce. Tu podążają wszyscy przyjeżdżający do Mostaru.

Po obu stronach mostu stoją wieże. Na prawym brzegu jest Wieża Halebija. Od 1716 roku w jej dolnej części mieściło się więzienie, a na wyższych piętrach mieszkała załoga strzegąca mostu. Po lewej stronie jest Wieża Tara zbudowana w 1676 roku, w kształcie półwalca. Jej płaska strona zwrócona jest w kierunku rzeki. Mury tej wieży mają ponad trzy metry grubości. Do 1787 roku służyła jako magazyn prochu i amunicji. Obok wieży Tara stoi Wieża Herceguša. Prawdopodobnie zbudowana była w pierwszej połowie XV wieku, kiedy jeszcze nie było mostu. Miała być dziełem hercega Stjepana Vukćića-Kosaćy.

 

Czytaj dalej - strony: 1 2

Poczytaj więcej o okolicy:

Komentarze: 1

    Jurek, 25 listopada 2016 @ 16:09

    Ne zaboravimo 1993, braćo Hrvati!

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!
Zamknij