Kłodzko
Twierdza – kolos z niezwykłą historią

A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Najciekawsze są jednak historie więźniów. Trzymano tu wrogów politycznych, m.in. powstańców styczniowych z Wielkopolski, jeńców francuskich z wojny francusko-pruskiej i wielu niemieckich działaczy lewicowych. Wiele z tych historycznych postaci może poszczycić się niebanalnym życiorysem. Przebywający tu w 1616 roku wieczny magnat czeski, Wacław Kinsky, skazany za intrygi i spiskowanie przeciwko królewskiej władzy w Czechach, wsławił się brawurową ucieczką, zrealizowaną przy pomocy kwasu, sznurowanej drabinki i dużej ilości alkoholu.
Smutny koniec spotkał Hansa Urlicha von Schaffgotsch, wielmożę śląskiego, dowódcę wojsk habsburskich w wojnie 30-letniej, właściciela zamku Chojnik, skazanego za bunt przeciwko cesarzowi i osadzonego w twierdzy kłodzkiej. Ten, wcześniej torturowany, poniósł karę śmierci w 1635 w Ratyzbonie. Uwięziony w 1731 Józef Renatus to słynny hochsztapler , admirał cesarza Karola VI, skazany za przywłaszczenie tytułów: Najwyższego Księcia Wyspy Madagaskar, Dziedzicznego Księcia Chabanais i Najwyższego Dowódcy Filibustierów. Z kolei Fryderyk von Trenck ? więziony w 1746 roku magnat pruski, adiutant Fryderyka II cierpiał więzienie z powodu miłosnej historii z siostrą króla Ameliią, choć jako powód aresztowania podano rzekome knowania z wrogiem. Uciekł przy piątej próbie, skazany zaocznie na powieszenie.
Tyle szczęścia nie miał ksiądz Andrzej Faulhaber ? aresztowany w 1757 za namawiania żołnierzy pruskich do dezercji, skazany na śmierć przez powieszenie. Rozkaz króla Fryderyka zabraniał zdjęcia z szubienicy ciała księdza, aż samo nie odpadnie, tymczasem ciało nie uległo rozpadowi przez ponad dwa i pół roku, po czym zostało zdjęte, co uznano za cud i rozpoczęto proces beatyfikacyjny męczennika, który jednak nie został zakończony. Do areopagu słynnych więźniów weszła też Charlotta Ursini zwana hrabianką Orsini, więziona w 1828 za sprzyjanie wojskom napoleońskim i zatrucie studni miejscowej piekarni. W efekcie powoli umierali ci, którzy kupowali chleb. A że miejsce było popularne, pieczywo trafiało do setek mieszkańców. Kobieta została skazana na dwadzieścia lat więzienia w kłodzkiej twierdzy. Po wyjściu na wolność dożyła końca dni w domu z widokiem na twierdzę.
Więziono tu Karola Liebknechta, rewolucjonistę, współzałożyciela Komunistycznej Partii Niemiec, który potem został zabity wraz z Różą Luksemburg przez Freikorps w 1919 roku, po upadku rewolucji bolszewickiej w Berlinie oraz Karola Eugeniusza Luxa, francuskiego kapitana wywiadu skazanego za działalność szpiegowską. Ten w 1919 roku dokonał brawurowej ucieczki godnej dobrego filmu akcji, po czym wydał książkę, w której ośmieszył wartowników i opisał życie w twierdzy.
Labirynt ? tylko dla zdrowych
Osobna część twierdzy, którą można zwiedzać tylko z przewodnikiem, to labirynt. Prowadzi on podziemnymi chodnikami wychodzącymi poza obręb twierdzy. W dawnych czasach drążono długie korytarze chodników minerskich, wychodzące na przedpole i pozwalające na wysadzenie w powietrze dział nieprzyjaciela. Pod ziemią znajduje się cały system tuneli, sztolni, z także chodników kontrminerskich, zapobiegających wierceniu podkopów i uniemożliwiających ewentualne wysadzenie umocnień przez wroga.
Wśród obsługujących tę część twierdzy żołnierzy zatrudniano głównie górników, których wyczulone ucho mogło dosłyszeć odgłosy świadczące o zagrażających twierdzy podkopach i ocenić grubość ścian. W sytuacji zagrożenia wysadzono by chodnik, a służyły do tego piece minerskie. W labiryncie znajdują się plansze objaśniające budowę pieca, można usłyszeć też symulacje wybuchu. Niestety, cała ta konstrukcja nie została wykorzystana z powodu szybkich zmian w technice wojennej. Zwiedzanie labiryntu odradza się z osobom z klaustrofobią i chorobami krążenia, ze względu na niskie i wąskie fragmenty tuneli oraz panujące tam ciśnienie.
Dodaj komentarz