Weimar
W tym mieście zrodził się Bauhaus

A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Podróżując po Turyngii warto odwiedzić Weimar, a w nim Muzeum Bauhaus. Na przykładzie zgromadzonych tu przedmiotów, których twórcami byli m. in. Paul Klee i Wassily Kandinsky, można zobaczyć jak rodziło się wzornictwo przemysłowe i modernizm w architekturze.
Idee Państwowej Szkoły Bauhaus przez wielu uważane są za najważniejszy niemiecki wkład w rozwój światowej kultury XX wieku. Choć szkoła działała zaledwie 14 lat, stworzone przez jej mistrzów i uczniów idee po 90 latach nadal są aktualne i funkcjonują we współczesnej architekturze oraz wzornictwie przemysłowym.
Idea i jej twórcy
Chcąc poznać istotę działalności Bauhausu odwiedziłem niepozorny, parterowy budynek w Weimarze przy Placu Teatralnym 1. Mieści się tu Muzeum Bauhaus. Wystawiono w nim ponad 300 eksponatów. Wśród nich jest Manifest i Program Bauhaus, wiele projektów, prac koncepcyjnych i przedmiotów (meble, sprzęty i urządzenia stanowiące wyposażenie mieszkań), które obrazują pedagogiczne, artystyczne, a także projektowe idee Bauhaus, uczelni artystyczno ? rzemieślniczej.
Nazwa Bauhaus funkcjonuje również w stosunku do stworzonego przez twórców szkoły kierunku w architekturze. Był on jednym z odłamów niemieckiego modernizmu, który znalazł uznanie i naśladowców na całym świecie. Wiele z eksponatów jest autorstwa mistrzów Bauhausu, a zarazem światowej sławy twórców jak np. Paul Klee, Wassily Kandinsky, Lyonel Feininger, Walter Gropius czy László Moholy-Nagy.
Myśl poszła w świat
Uczelnia artystyczna Bauhaus powstała z inicjatywy Waltera Gropiusa w 1919 r. w Weimarze z połączenia Akademii Sztuk Pięknych i Szkoły Rzemiosł Artystycznych. W 1925 r. została ona przeniesiona do Dessau (dziś Dessau-Roßlau), a w 1933 r. do Berlina. Znaczący wkład w upowszechnienie idei Bauhausu na świecie miał Węgier László Moholy-Nagy, który po zamknięciu szkoły Bauhausu przez hitlerowców reaktywował uczelnię w 1937 r. w Chicago pod nazwą New Bauhaus.
Teoria na ogół jest tu ok, natomiast autor chyba w ogóle nie widział najważniejszego miejsca – szkoły Bauhausu w Weimarze, dziś to Bauhaus-Universität Weimar. Gorzej, że to, co jest na zdjęciu, to XIX wiek, stara poczciwa Wagenremise na Theaterplatz, gdzie przez pewien czas mieściło się prowizoryczne muzeum Bauhausu. Od kilku lat zamknięte, nowe – za ponad 20 mln euro – otworzą w kwietniu tego roku. Absolutnie nie jest to budynek Bauhausu z listy UNESCO! Zresztą na liście jest cały kompleks budowli.
Nowe Bauhaus Museum juz otwarte, tlumy turystow w miescie swietuja 100-lecie Bauhausu, tutaj to wielkie wydarzenie