Harrachov
Widokowe stoki pod mamutem
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Harrachov to przede wszystkim skocznie narciarskie. Stoją obok siebie w kompleksie Čertak: K-120, K-90 oraz jedna z pięciu na świecie skoczni mamucich o punkcie konstrukcyjnym K-185.
Regularnie odbywają się tu zawody pucharu świata w skokach narciarskich, a dwukrotnie już Harrachov był gospodarzem pucharu świata w lotach. To właśnie tu nasi kibice obrzucili kiedyś snieżkami Svena Hannavalda, gdy ten próbował zagrozić Małyszowi… Skocznie widać doskonale z narciarskich tras, a najlepiej z czteroosobowej kolejki krzesełkowej z poprowadzonej z miasta na szczyt Čertova hora (1020 m n.p.m.). Wyglądają imponująco, zwłaszcza ta największa.
Ale wracamy na stoki…
Kolejka ma 1,4 km i pokonuje 300 metrów w pionie. Z góry prowadzi tylko jedna trasa zjazdowa przypisana do tego wyciągu: 1600-metrowy stok, oznaczony na czerwono z rzeczywiście średniotrudnym zjazdem i bardzo łatwym dojazdem do wyciągu na dole. Ładna i widokowa: w oddali zobaczymy nawet grzbiet Ještěd z charakterystyczną wieżą na szczycie.
Ciekawe trasy za lasem
Więcej narciarskich możliwości znajdziemy, jeśli przeczłapiemy kilkadziesiąt metrów przez las i przedostaniemy się do stoków obsługiwanych przez drugie tutejsze krzesło (także czteroosobowe), które ma początek w przysiółku Rýžoviště. Kolejka ma tylko 900 metrów a różnica wysokości między dolną i górną stacją wynosi metrów trzysta, ale za to poprowadzono stąd aż trzy trasy. Przede wszystkim czarna. Ma 1250 metrów i jest rzeczywiście dość trudna, prowadzi pionowo w dół. Kolejna, czerwona nadkłada nieco drogi, przez co jedzie się nią aż 1800 metrów. Wreszcie niebieska, dookoła świata, przez las i widokowe polany, łagodna i relaksowa. Ma 2,2 km.
Dobre miejsce na biegówki
W sumie w całym ośrodku jest niespełna siedem kilometrów tras, ale są bardzo ładne i dobrze utrzymane. Stoki warte są tego by spędzić na nich cały dzień. Ważnym atutem ośrodka są tutejsze trasy biegowe: standardowe pętelki dla zawodników oraz przełajowe trasy dla turystów. Doskonale przygotowane i ? widać ? wykorzystywane tu w pełni. Razem można się doliczyć w najbliższej okolicy blisko stu kilometrów śladów dla biegaczy.
Warto wiedzieć
* Harrachowskie tradycje narciarskie mają już ponad sto lat. Zaczęło się, gdy hrabia Harrach (jeden z rodziny, której nazwisko nadało miejscowości nazwę) przywiózł do Czech pierwsze narty. W 1905 r. przez Harrachov prowadziła trasa pierwszych zawodów na 50 km w ramach Mistrzostw Ziem Korony Czeskiej.
* Zanim jednak Harrachov stał się znanym ośrodkiem narciarskim słynął z produkcji szkła. W obecnych przysiółkach Rýžoviště i Nový Svět produkowano szkło dmuchane, szlifowane, a także grawerowane. W miejscowym muzeum warto obejrzeć tutejsze wyroby i zwiedzić zabytkową hutę. Obok niej stoi kaplica św. Elżbiety ze szklanym dzwonem i kryształowym ołtarzem.
Harrachov jest popularny wśród polskich narciarzy ze względu na łatwy dojazd ze Szklarskiej Poręby. Należy do najpiękniejszych i najatrakcyjniejszych ośrodków sportów zimowych w Czechach.
Oferuje liczne sztucznie zaśnieżane trasy zjazdowe z Czarciej Góry (czes. Čertová Hora), o różnym stopniu trudności, z dwiema czteroosobowymi kolejkami krzesełkowymi. Jako jedyny w Czechach i jeden z niewielu na świecie wyposażony jest w zestaw ośmiu skoczni narciarskich – od najmniejszej z 8 metrowym punktem krytycznym dla dzieci, aż po skocznię mamucią K 185 umożliwiającą profesjonalnym sportowcom skoki na odległość ponad 200 metrów. W Harrachovie i okolicach znajdziemy około 250 km tras biegowych.
W dniach od 13 do 16 marca zapraszamy do czeskiego ośrodka narciarskiego Harrachov na 23 edycję Mistrzostw Świata w Lotach Narciarskich. Pierwsze skocznie narciarskie, które tak rozsławiły Harrachov, powstały już w roku 1920. Trzy lata później odbyły się tu pierwsze międzynarodowe zawody narciarskie z udziałem najlepszych zawodników z wielu krajów europejskich i USA. W roku 1980 otwarto w Harrachovie najwyższą skocznię narciarską na świecie ? skocznię mamucią K-185.
W Harrachov byliśmy w kwietniu roku 2014 , czyli wiosną . Mocna się zdziwiłem że pod skocznią tak popularną jest licha gastronomia i ……. takie przebieralnie chyba dla zawodników były bo innych budynków przy skoczni nie widziałem .
Już nie odbywają się tu regularne konkursy pucharu świata. Na mamucie były ostatnie w 2014 r. A na dużej skoczni – w 2011. Teraz oba obiekty są dość zaniedbane, jakby porzucone. A i reprezentanci Czech w tej dyscyplinie nie odnoszą już sukcesów.