Sillustani
Wieże grzebalne „chullpas”

A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Tajemnicze wieże grzebalne „chullpas” na odległym o 30 km od Puno półwyspie Sillustani stoją nad laguną Umayo, jednego z typowych dla płaskowyżu Altiplano w Peru jeziorek o krystalicznie czystej wodzie, położonych na wysokości około 4 tys. m n.p.m.
Ta cześć współczesnego Peru stanowiła w czasach Inków Collasuyo. Region nazywany tak od ludu Collas podbitego, podobnie jak Ajmarowie, przez inkaskie imperium. Na Sillustani jadę przez płaskowyż. Mijamy indiańskie osady na pustkowiu, z rzadka pasące się owce.
Dziwne wieże za… kasą
W pewnym momencie na horyzoncie pojawia się wzgórze w kształcie długiego, niezbyt wysokiego trapezu. Sterczą nad nim – tak się przynajmniej wydaje – kamienie. Gdy podjeżdżamy bliżej, trafiamy na bramę z kasą. Wstęp na teren tutejszych wykopalisk jest płatny. „Kamienie” okazują się kamiennymi budowlami. Prowadzi do nich wyznaczona kamieniami, z także kamiennymi stopniami, droga procesyjna aż do resztek dawnych murów. Ponad nimi widać lepiej lub gorzej zachowane wieże. Okrągłe, nieco rozszerzające się w górze, a także zbudowane na planie kwadratu.
Niezwykłe grobowce dawnych Indian
Najwyższe mają wysokość 12 metrów. To słynne „chullpas” – kamienne wieże w których chowano dostojników. Największymi są „Chullpas del Lagarto” i „Chullpas del Intivatana” zbudowane z ociosanych i dopasowanych oraz połączonych bez zaprawy kamieni. Badania archeologiczne wykazały, że pod tymi wieżami są nisze lub jaskinie w których, a nie tylko w samych wieżach, znajdowały się zmumifikowane zwłoki. Półwysep Sillustani był świętym miejscem ludu Collas, ale zapewne nie tylko jego.
Siedem wieków pochówków
Najstarsze „chullpas” datowane są bowiem na IX-X wie n.e. – okres kultury Tihuancu. Są tu jednak i wieże grobowe z czasów późniejszych, również Inków, z XV wieku. Cmentarzysko na Sillustani nadal otaczane jest przez Indian szacunkiem jako miejsce wiecznego spoczynku ich przodków. Nie przeszkadza to oczywiście indiańskim kobietom sprzedawać przy drodze prowadzącej do tych grzebalnych wież pamiątek dla turystów. Przede wszystkim ceramicznych wisiorków z postaciami inkaskich i preinkaskich wodzów oraz bóstw.
Dodaj komentarz