Łowczówek
Wigilia żołnierska na polu bitwy

Autor: Renata Majek
Po stu latach – 19 grudnia, na cmentarzu wojennym nr 171 odbędzie się uroczysta Wigilia żołnierska upamiętniająca poległych. Uroczystości trwają w godz. 15 – 19.30. Przewidziano apel pamięci, złożenie wieńców na żołnierskich grobach, rekonstrukcję historyczną pod nazwą „Wigilia w okopach”.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
Sprawdź nasz Instagram
fot: Renata Majek
Łowczówek. Wigilia żołnierska na polu bitwy
Ofiary bitwy znalazły spoczynek na specjalnie utworzonym cmentarzu, który znajduje się na szlaku frontu wschodniego. Pochowano tu 80 Polaków, 162 Austriaków i 241 Rosjan.
 • Łowczówek. Wigilia żołnierska na polu bitwy
 • Łowczówek. Wigilia żołnierska na polu bitwy
 • Łowczówek. Wigilia żołnierska na polu bitwy
 • Łowczówek. Wigilia żołnierska na polu bitwy
 • Łowczówek. Wigilia żołnierska na polu bitwy
 • Łowczówek. Wigilia żołnierska na polu bitwy
 • Łowczówek. Wigilia żołnierska na polu bitwy
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

To miały być spokojne święta… ale takie nie były. Wielka Wojna miała być krótka, więc młodzi i starzy ochoczo wspierali wojska austro-węgierskie walczące przeciwko armii rosyjskiej. Z pomocą poszła także Pierwsza Brygada Legionów Polskich. Wigilię świąt Bożego Narodzenia spędzili w okopach pod Łowczówkiem.

Po stu latach ? 19 grudnia, na cmentarzu wojennym nr 171 odbędzie się uroczysta Wigilia żołnierska upamiętniająca poległych. Uroczystości trwają w godz. 15 ? 19.30. Przewidziano oficjalne wystąpienia, apel pamięci, złożenie wieńców na żołnierskich grobach, rekonstrukcję historyczną pod nazwą ?Wigilia w okopach?, akademię rocznicową z udziałem chóru reprezentacyjnego Wojska Polskiego oraz tradycyjną Wigilię żołnierską.

Sto lat temu, między 22 a 25 grudnia, rozegrała się tu bitwa, jedna z najważniejszych bitew w walce o odzyskanie niepodległości. Pierwsza Brygada pod dowództwem Kazimierza Sosnkowskiego miała za zadanie utrzymać front. Podczas działań zginęło 128 Polaków (w tym 38 oficerów). Józef Piłsudski podobno potem powiedział: U schyłku ubiegłego roku (?) stoczyliście z przeważającymi siłami nieprzyjaciela bój najcięższy i najkrwawszy z tych, jakeśmy dotąd mieli. A o znaczeniu bitwy świadczy też umieszczenie nazwy Łowczówek na tablicy przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie.

Ofiary bitwy znalazły spoczynek na specjalnie utworzonym cmentarzu, który znajduje się na szlaku frontu wschodniego. Pochowano tu 80 Polaków, 162 Austriaków i 241 Rosjan. Cmentarz położony jest na wzgórzu Kopaliny (398 m), w pobliżu drogi Łowczów ? Rychwałd. W centralnym jego miejscu stoi kaplica z dachem wspartym na dwóch kolumnach. Niedaleko obok cmentarnego muru znajduje się późniejsza mogiła Gustawa Łowczowskiego (potomka byłych właścicieli Łowczówka), który kazał pochować się w tym miejscu. Pod Łowczówkiem rozpoczął on swój szlak bojowy. Z jego wspomnień pochodzi opowieść o tym, jak w wieczór wigilijny rozległa się cicho śpiewana kolęda Bóg się rodzi, którą podobno ? po swojemu ? śpiewali w swoich okopach także Rosjanie. Zaś Austriacy podjęli Stille Nacht, heilige Nacht.

Poczytaj więcej o okolicy:

 

Komentarze: 1

  Franc, 18 grudnia 2014 @ 19:27

  No cóż, kolejne 160 tysięcy złotych wyciągnięte z polskiego podatnika za pośrednictwem MON-u, przez fundację Polonia Militaris, ciekawe jaka lwia cześć tej kwoty trafi w kieszeń Pawła R. i z kim się nią podzieli ,zwłaszcza że dodatkowo dostał 13 tysiecy na wydanie broszurki o mauserze.

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Doceniają nas!

 

Stowarzyszenie Dziennikarzy Podróżników Globtroter wyróżniło Otwarty Przewodnik Krajoznawczy nagrodą
za najciekawsze publikacje turystyczne w 2019 r.

Cieszymy się!

 

ARTYKUŁ NALEŻY DO CYKLU Narodziny II Rzeczypospolitej

Narodziny II Rzeczypospolitej

Jak postrzegamy dwadzieścia lat niepodległości po latach zaborów? Bardzo różnie. Ale co do jednego wszyscy są zgodni: budowaniu Rzeczypospolitej towarzyszył entuzjazm...

Pisz razem z nami

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!
Zamknij