Słupsk
Witkacy w Muzeum Pomorza Środkowego
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Gdzie Rzym, gdzie Krym? Dlaczego największa na świecie kolekcja prac Witkacego znajduje się w Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku? Stanisław Ignacy Witkiewicz najbardziej związany był z Zakopanem, tam powstawała znaczna większość jego prac, zwłaszcza słynnych portretów.
Historia kolekcji zaczęła się 1965 roku, gdy muzeum kupiło 110 pastelowych prac (109 portretów i 1 kompozycję) od mieszkającego wówczas w Lęborku Michała Białynickiego-Biruli, syna Teodora – zakopiańskiego lekarza i bliskiego przyjaciela Witkacego. Był to okres, w którym twórczość portretowa tego artysty nie cieszyła się jeszcze zbyt wysokim uznaniem, jakkolwiek ceniono już jego dokonania w dziedzinie dramatu ? czytam na stronie muzeum. Zapewne więc ? jak to często bywa ? zadecydował przypadek. W latach 70. ubiegłego wieku kolekcję wzbogaciły kolejne prace ze zbiorów rodziny Jana Józefa Głogowskiego (inżynier i fotograf związany z Witkacym), Włodzimierza Nawrockiego (dentysty, któremu ten Witkacy płacił portretami za usługi stomatologiczne). Ostatnim większym nabytkiem był zakup 14 portretów ze zbiorów filozofa Jana Leszczyńskiiego w 2005 roku. Pozostałe dołączały do kolekcji pojedynczo ? tak czytam na stronie muzeum.
Dziś zbiór liczy 253 prace, zajmują dwie sale. Są to przede wszystkim słynne portrety malowane pastelami na papierze. Na stałe wystawia się niespełna połowę z nich, jednak ich zestaw wymieniany jest co pewien czas. Za każdym razem jwystawy pokazują różne dzieła artysty, od wczesnych prac po portrety powstające w czasie działania Firmy Portretowej „S.I.Witkiewicz”. Tłem ekspozycji są eksponaty przybliżające osobę i niezwykłą osobowość artysty. Portrety malowane przez Witkacego widywałem już w różnych miejscach, także ich reprodukcje. Tak wielka kolekcja zgromadzona w jednym miejscu pozwala na nowo, na świeżo i zupełnie inaczej spojrzeć na prace Witkacego, na jego samego i na to, jak sposób postrzegania i przedstawiania zmieniał się z czasem, i nie tylko z czasem?
Dodaj komentarz