Urville
Polski cmentarz w Normandii

A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
To jedyny polski cmentarz we Francji z okresu drugiej wojny światowej. Znajduje się tu 696 grobów żołnierzy Pierwszej Pancernej Dywizji Generała Maczka, która w sierpniu 1944 roku brała udział w Bitwie o Normandię.
W drugiej fazie ofensywy dwie pancerne dywizje ruszyły 8 sierpnia 1944 roku: Czwarta Kanadyjska Dywizja Pancerna generała Kitchinga oraz Pierwsza Polska Dywizja Pancerna generała Maczka. Urville zostało wyzwolone 10 sierpnia. Od kilku lat cmentarz polski jest bardzo zadbany, trawa pięknie przycięta, kwiaty przed pomnikiem. Nad grobami góruje aluminiowy monument w formie V – symbol polskiego orła. W niewielkiej budce, przy bramie ogromny zeszyt służy jako księga pamiątkowa, wiele w nim wpisów francuskich, angielskich, polskich.
Warto wiedzieć
By dotrzeć na Polski cmentarz w Normandii z Paryża, potrzeba dwie i pół godziny: najpierw autostradą A13 do Caen, zjazd numer 13 z obwodnicy Caen (Périphérique sud – obwodnica południowa) i w kierunku Falaise, jeszcze 15 km przez Bretteville i Gouvix do Urville. Dojazd do cmentarza jest oznakowany.
Poczytaj więcej o okolicy:
Komentarze: 3
Dodaj komentarz
Napiszmy razem przewodnik
Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...
przyślij swój tekst i zdjęciaJak Wam się podoba?
Co Ci się podoba w Otwartym Przewodniku? Co denerwuje, drażni, przeszkadza? Jakie elementy rozwinąć, by było jeszcze ciekawiej?
Czekamy na Twoją opinię...
Normandia prócz wojennych plaż – przepięknych! – i serdecznych Francuzów pamiętających bohaterstwo Polaków, ma jedną niebywałą zaletę. Jest to bodaj jedyne miejsce w Europie, gdzie na wakacjach nie spotkamy ani jednego Niemca. :lol:
To ten cmentarz dziś, w 70. rocznicę lądowania Aliantów w Normandii, odwiedzili prezydenci Polski i Francji
Podczas wizyty OmahaBeach dojechałem też w to miejsce. Mimo że był luty, mokro i błoto to cmentarz był zadbany, na niektórych grobach kwiaty. To miłe że lokalni dbają o to miejsce.