Włocławek
Wielka tama na Wiśle

Zbiornik zbudowano w latach 60. ubiegłego wieku jako retencyjny. Miał być elementem szerszego założenia, tak zwanej Kaskady Dolnej Wisły. Zrealizowano jednak tylko jeden z elementów, właśnie tamę we Włocławku.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
lub na Google+
fot: Stanisław Błachnio
Włocławek. Wielka tama na Wiśle
Na brzegu rzeki, poniżej tamy stoją tablica, krzyż i głaz upamiętniające śmierć księdza Jerzego Popiełuszki. Znajdują się one w pobliżu miejsca, w którym zabójcy wrzucili jego ciało do wody.
  • Włocławek. Wielka tama na Wiśle
  • Włocławek. Wielka tama na Wiśle
  • Włocławek. Wielka tama na Wiśle
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Tama we Włocławku przegradza Wisłę na jej 675 kilometrze. Ma długość jednego kilometra i podnosi wodę w rzece o prawie 13 metrów. Powyżej tamy powstało jezioro, które ma powierzchnię 75 kilometrów kwadratowych i może pomieścić 370 milionów metrów sześciennych wody. 

Spiętrzoną wiślaną wodę wykorzystuje się do napędzania elektrowni wodnej o mocy maksymalnej 168 megawatów. Jest tu śluza żeglugowa, pozwalająca na ruch niewielkich statków i przepławka dla ryb. Przepływ wody odbywa się przez dziesięcioprzęsłowy jaz, który można opuszczać, gdy jest konieczność przepuszczenia kry, lub podnosić, gdy trzeba zrzucić wodę ze zbiornika w czasie powodzi. Koroną tamy przebiega droga (nr 67) do Lipna.

Pierwszy stopień Kaskady…

Stopień Wodny Włocławek zbudowano w latach 60. ubiegłego wieku jako retencyjny. Miał być elementem szerszego założenia, tak zwanej Kaskady Dolnej Wisły. Projekt zakładał budowę zapór w ośmiu miejscowościach: w Wyszogrodzie, Płocku, Nieszawie (albo w Ciechocinku), Solcu Kujawskim, Chełmnie, Opaleniu i Tczewie. Zrealizowano tylko jeden z elementów, właśnie tamę we Włocławku. Na resztę zabrakło pieniędzy i projekt w latach 70. zarzucono.

… i, niestety, jedyny

Zapora, zaprojektowana jako część większego założenia, bez budowy pozostałych stopni  nie jest w stanie na dłuższą metę zatrzymywać ogromnego naporu wody. Od kilku lat, a zwłaszcza od czasu słynnej powodzi z 1997 roku, pojawiają się głosy, że może się po prostu zawalić, jeśli na rzece nie powstaną inne zbiorniki. Na razie powstał plan budowy tamy poniżej Włocławka, w Nieszawie. Ma podobno stanąć do 2016 roku.

Baza dla wodniaków

Jezioro Włocławskie jest wąskie i długie (58 km) – sięga aż pod Płock. Jego brzegi zostały w kilku punktach zagospodarowane turystycznie. Najbardziej znane przystanie i ośrodki wypoczynkowe znajdują się w miejscowościach Murzynowo, Soczewka, Zarzeczewo, Wistka Królewska.

Warto wiedzieć

Na brzegu rzeki, poniżej tamy stoją tablica, krzyż i głaz upamiętniające śmierć księdza Jerzego Popiełuszki. Znajdują się one w pobliżu miejsca, w którym zabójcy wrzucili jego ciało do wody.

Zajrzyj na te strony:

Komentarze: 1

    markus, 10 czerwca 2019 @ 19:25

    Tama w Nieszawie ma stanąć w 2016 r? Jest 2019 i jakoś nie stoi. Teraz to ma być w Siarzewie k. Nieszawy. Ma tu powstać m.in. jaz o 15 przęsłach, elektrownia wodna o mocy ok. 80 MW. Budowa stopnia ma ruszyć w 2020 r. i zakończyć się w 2025. Kosztować ma ponad 2 mld zł. To na dziś.

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Zobacz, gdzie to jest

Napiszmy razem przewodnik

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia
ARTYKUŁ NALEŻY DO CYKLU Z biegiem Wisły

Z biegiem Wisły

Wisła, jedna z najmniej zagospodarowanych rzek Europy, ma tajemnice. Odkrywajmy je po kolei... z biegiem rzeki.

ARTYKUŁ NALEŻY DO CYKLU Szlakiem ks. Jerzego Popiełuszki

Szlakiem ks. Jerzego Popiełuszki

Suchowola, Warszawa, Karpacz, Górsk, Włocławek... w wielu miejscach odnajdujemy pamiątki i ślady obecności błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki.

Jak Wam się podoba?

Co Ci się podoba w Otwartym Przewodniku? Co denerwuje, drażni, przeszkadza? Jakie elementy rozwinąć, by było jeszcze ciekawiej?

Czekamy na Twoją opinię...
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!

Ta strona używa cookies. Można zmienić ich ustawienia w przeglądarce. Dowiedz się więcej o naszej Polityce Cookies

..

Zamknij

Zamknij