Włocławek
Krzyż przy zaporze
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Na prawym brzegu Wisły, przy zejściu z tamy we Włocławku nad wodę, przy barierce jest kuloodporna szyba ze znakiem krzyża. Zazwyczaj leżą pod nią kwiaty i palą się znicze. To pomnik, ustawiony w miejscu, gdzie wyłowiono z wody ciało Jerzego Popiełuszki, zamordowanego przez oficerów służby bezpieczeństwa 19 października 1984 roku.
Ciało księdza zabójcy wrzucili do wody między czwartym a piątym filarem zapory we Włocławku. Przychodzili tam ludzie, składali kwiaty, palili znicze, te jednak szybko były usuwane przez funkcjonariuszy SB. Potem pojawił się niewielki metalowy krzyż, przyspawany do barierki ogrodzenia przy zejściu z zapory, w miejscu, gdzie dziś znajduje się wspomniana tablica. Usuwający wszelkie przejawy pamięci o zamordowanym księdzu posterunek na tamie przetrwał do końca lat 80. ubiegłego wieku. Starania o zgodę na budowę pomnika miejscu, gdzie zginął ks. Jerzy Popiełuszko władze kościelne rozpoczęły tuż po jego pogrzebie. Przez prawie pięć lat spotykały się z odmową.
Teraz poniżej tamy, na płaskim trawiastym półwyspie wcinającym się w nurt Wisły stoi krzyż. Prowadzą do niego zadbane alejki, obok leży pamiątkowy głaz. Pomnik upamiętniający śmierć ks. Jerzego Popiełuszki stanął tu w 1991 roku, po zakończeniu wizyty Jana Pawła II w Polsce. Stanowi go krzyż papieski, centralny element ołtarza, przy którym Ojciec Święty odprawił mszę na lotnisku Aeroklubu Włocławskiego w Kruszynie podczas IV pielgrzymki do kraju.
Metalowo-szklaną konstrukcję krzyża widać z daleka, nocą jest podświetlona. Pierwotnym zamysłem twórcy pomnika, Jerzego Kaliny, było ustawienie go w nurcie Wisły. Zrezygnowano jednak z tego pomysłu z powodu trudności technicznych oraz w trosce o to, by pomnik był dostępny wszystkim pielgrzymom.
Opiekę nad terenem otaczającym krzyż i samym pomnikiem sprawuje włocławska parafia Matki Boskiej Fatimskiej. Prowadzą ją Bracia Pocieszyciele z Getsemanii. W pobliżu zapory powstaje nowa, ogromna świątynia. Ten kościół będzie pełnić rolę sanktuarium upamiętniającego ks. Jerzego Popiełuszkę po jego beatyfikacji (Sanktuarium Męczeństwa Sługi Bożego Ks. Jerzego Popiełuszki).
Dodaj komentarz