Jelenia Góra
Barokowe groby wokół Kościoła Łaski
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Jeleniej Górze (zwany także Kościołem Garnizonowym) jest jednym z sześciu Kościołów Łaski na Śląsku.
Budowę Kościołów Łaski postanowiono tzw. ugodą altransztadzką, zawartą w 1707 na zamku w Altranstädt (w Saksonii) pomiędzy królem Szwecji Karolem XII i cesarzem Józefem I Habsburgiem. Pokonany w Wojnie Północnej Habsburg zobowiązany został do poluzowania polityki wobec protestantów i musiał pozwolić budować im świątynie. Ewangelicy mogli je jednak stawiać poza murami miast, w odległości nie mniejszej niż wystrzał armatni. Taki właśnie dystans dzieli wspomniany kościół od zachowanej do dziś Bramy Wojanowskiej.
Największy z Kościołów Łaski
Ogromną, mogącą pomieścić 4 tys. wiernych barokową świątynię na planie krzyża greckiego wzorowano na kościele św. Katarzyny w Sztokholmie. Zaprojektował ją i wybudował w latach 1709-1718 Marcin Frantz. Jest największym z sześciu kościołów Łaski wybudowanych w tym czasie na Śląsku.
Niezwykłe organy nad ołtarzem
Wnętrze okalają balkony na trzech poziomach ozdobione cytatami z pisma świętego, ściany pokrywają malowidła iluzjonistyczne autorstwa A. Schefflera. Do osobliwości wyposażenia należą ambona wykuta w jednej bryle piaskowca i marmurowa chrzcielnica. Tutejsze organy z ponad 4,5 tys. piszczałek, ozdobione ruchomymi postaciami aniołków, pochodzą z 1727 i należą do najdoskonalszych na świecie. Umieszczone są ponad głównym ołtarzem. Ich brzmienia można posłuchać podczas dorocznych międzynarodowych festiwali pod nazwą Silesia Sonans.
Kaplice unikalne, dlaczego w tak złym stanie?
Mnie jednak najbardziej zaintrygowało otoczenie kościoła. Teraz jest tu park z ławeczkami i alejkami, dość gęsto zaludniony przez młodzież. Nie zawsze jednak tak było. Kiedyś był tu, jak zwykle na przykościelnym terenie – cmentarz. Wzdłuż muru, dookoła tego cmentarza majętni mieszkańcy miasta Hirschberg im Riesengebirge, bo tak nazywała się Jelenia Góra, stawiali rodzinne grobowce, a raczej kaplice. Proces ten rozpoczął się po wybudowaniu kościoła i trwał do 1770 roku. W końcu XIX wieku cmentarz zlikwidowano zamieniając go w park, ale grobowe kaplice wzdłuż ogrodzenia pozostawiono. Zachowało się ich 19. Otaczają one dzisiejszy park zwartym wieńcem, a są przy tym niezwykłej urody. Pięknie zdobione, w większości barokowe, wyjątkowe dzieła sztuki cmentarnej. Są jednak skandalicznie zaniedbane i zdewastowane. Proces dewastacji zaczął się w 1945 roku, gdy Jelenia Góra przeszła w polskie posiadanie, i – wstyd powiedzieć – trwa do dziś.
Warto wiedzieć
Na ścianie zewnętrznej kościoła, obok wejścia do zakrystii znajduje się epitafium pastora Gottloba Adolpha. Zginął on w 1745 roku od uderzenia pioruna podczas niedzielnego kazania. Zerwała się lina podtrzymująca daszek ambony, który spadł na kaznodzieję.
Bardzo smętnie to wygląda. Kościół mógłby rzucić coś na poratowanie zabytków, są na jego terenie. A może przeszkadza mu, że to kaplice innowierców? Czy czeka, aż zrobią coś władze miasta?
kopuła nie spadła na pastora. To jest nieprawda. Pastor został rażony piorunem