Pilchowice
Najpiękniejsza zapora w Sudetach

Autor: Marek Nowak
Kiedy zbudowano zaporę, była największą w Europie. Jej całkowita wysokość wynosi 62 metry a długość w koronie – 270 metrów. Kamień węgielny wmurował osobiście sam cesarz Wilhelm II.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
Sprawdź nasz Instagram
fot: Jakub Ochremiak
Pilchowice. Najpiękniejsza zapora w Sudetach
Przy zaporze działa niewielka elektrownia o mocy 7,5 tys. megawatów. Usytuowana jest nietypowo, u stóp ogromnego muru tamy.
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

W Pilchowicach, niewielkiej miejscowości niedaleko Jeleniej Góry jest druga co do wysokości, a najwyższa zbudowana z kamienia zapora w Polsce. Większa od niej jest tylko tama na Sanie w Solinie, na przedgórzu Bieszczadów.

Zapora Pilchowicka przegradza Bóbr i spełnia funkcję retencyjną. Jest elementem całego systemu zapór na tej rzece. Decyzję o jej budowie podjęto po ogromnej powodzi w 1897 roku, a prace ukończono w 1912 roku. Wtedy jeszcze wieś nazywała się Mauer, a rzeka, na której stanęła przegroda ? Bober. Bóbr jest lewobrzeżnym dopływem Odry, a swój początek bierze po czeskiej stronie Karkonoszy.

Największa tama w Europie

Kiedy zbudowano zaporę, była największą w Europie. Jej całkowita wysokość wynosi 62 metry a długość w koronie ? 270 metrów. Kamień węgielny wmurował osobiście sam cesarz Wilhelm II. Gdy inwestycję zakończono, na jej koronie stanął pomnik władcy. Teraz pozostał tylko ślad po postumencie. Przy zaporze działa niewielka elektrownia o mocy 7,5 tys. megawatów. Usytuowana jest nietypowo, u stóp ogromnego muru tamy. Całe założenie architektoniczne wygląda niezwykle malowniczo.

Pociąg już tędy nie jeździ?

Aby zbudować zaporę, przez Pilchowice poprowadzono linię kolejową, która połączyła Jelenią Górę z Lwówkiem Śląskim. W pobliżu stacyjki Pilichowice-Zapora tory  przekraczają zatokę Jeziora Pilchowickiego po najwyższym w Sudetach wiadukcie (20 m ponad lustrem wody), a następnie wpadają do najdłuższego w regionie tunelu. Niestety, pociąg już tędy nie jeździ?

Warto wiedzieć

Zapora Pilchowicka jest elementem większego założenia ? kaskady Bobru. Składają się na nią mniejsze zapory w Bobrowicach i Wrzeszczynie (w sumie sześć progów). Budowę kaskady zakończono w 1932 roku.
Jezioro Pilchowickie jest największe na Bobrze. Jest długie na 4 km i szerokie na 300-400 m.
W czasie powodzi tysiąclecia w 1997 roku wielka woda przelała się przez koronę zapory. W tym roku nie przekroczyła pojemności zbiornika.

Dodano: 23 maja 2010; Aktualizacja 25 marca 2012;

Zajrzyj na te strony:

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Doceniają nas!

 

Stowarzyszenie Dziennikarzy Podróżników Globtroter wyróżniło Otwarty Przewodnik Krajoznawczy nagrodą
za najciekawsze publikacje turystyczne w 2019 r.

Cieszymy się!

 

Pisz razem z nami

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!
Zamknij