Białystok
Tematyczne szlaki podlaskiej stolicy

A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Białystok jest drugim po Warszawie najgęściej zaludnionym miastem wojewódzkim. A przy tym około jedną trzecią jego powierzchni zajmują tereny zielone, w tym dwa rezerwaty przyrody.
Zwiedzanie miasta warto zacząć od głównego wejścia do pałacu Branickich – Bramy Wielkiej zwanej Gryfem – to od herbu rodziny Branickich. W jej wnętrzu znajduje się punkt informacji turystycznej, w którym dostaniemy mapki i folderki ułatwiające tematyczne, zgodne z zainteresowaniami zwiedzanie miasta jednym z 11 szlaków turystycznych. Choć nie ma wśród nich przyrodniczego!
* Zacznijmy od szlaku kulinarnego: w kuchni podlaskiej, dominują ziemniaki i grzyby, a najbardziej znanymi potrawami są babka ziemniaczana, kiszka ziemniaczana i kartacze. Ale z drugiej strony niespodziewanie wiele knajpek proponuje… sushi.
* Szlak rodu Branickich pozwala poznać budowle pozostawione przez możnych właścicieli miasta w XVIII w. Pałac Branickich jest jedną z najlepiej zachowanych barokowych rezydencji magnackich z pierwszej połowy XVIII wieku. Budowali go znani architekci swojej epoki – Tylman z Gameren i Jakub Fontana. Obecnie mieści się w nim Uniwersytet Medyczny i niewielkie Muzeum Medycyny. Pałac otoczony jest rozległym parkiem, francuskim i angielskim, w którym mieści się też niewielkie zoo.
* Szlak białostockich fabrykantów prowadzi przez magnackie pałace – w XIX wieku miasto było ogromnym ośrodkiem włókienniczym.
* Na szlaku białostockich świątyń zobaczymy kościoły, cerkwie, synagogę oraz Centrum Kultury Muzułmańskiej, najstarsze w Polsce, z meczetem i biblioteką. W Białymstoku mieszka największa w Polsce społeczność prawosławna. Jest tu aż 14 cerkwi, w tym sobór św. Mikołaja – klasycystyczna katedra prawosławna i nowoczesna cerkiew Św. Ducha największa świątynia tego wyznania w kraju. Katolicka Bazylika Archikatedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny składa się z dwóch kościołów. Stary jest późnorenesansową budowlą z początku XVII w, a góruje nad nią neogotycka świątynia.
* Z powyższym wiąże się szlak esperanto i wielu kultur. Poznamy na nim postać urodzonego w Białymstoku lekarza-okulisty, twórcy międzynarodowego języka esperanto – Ludwika Zamenhofa.
* Związany z poprzednimi szlak dziedzictwa żydowskiego zaprowadzi nas do szczególnego pomnika. Stanowi go zniszczona kopuła synagogi i tablica upamiętniająca dawnych mieszkańców. I dalej, do odbudowanej i czynnej Synagogi Piaskower.
* Szlak architektury PRL poprowadzi nas przez miasto powstałe w drugiej połowie XX wieku.
* Szlak architektury drewnianej pomoże odnaleźć relikty dawnej małomiasteczkowej zabudowy.
* Szlak Bojar poprowadzi wśród niezwykłej urbanistycznie i architektonicznie, znajdującej się na skrzyżowaniu dawnych traktów handlowych dzielnicy Bojary.
* Jest też szlak śladami błogosławionego księdza Michała Sopoćki, spowiednika św. Faustyny Kowalskiej i założyciela Zgromadzenia Sióstr Jezusa Miłosiernego.
Zmęczeni spacerami możemy wsiąść do autobusu numer 2 lub 10 zaopatrując się wcześniej w audiobooka „Białostocki Audiobus. Dźwiękowy przewodnik do słuchania w autobusach komunikacji miejskiej”.
Warto wiedzieć
Miejski punkt informacji turystycznej w budynku Centrum Wystawienniczo-Konferencyjnego Archidiecezji Białostockiej (Kościelna 1a, tel.: 85 879 71 49). Punkt w Bramie Wielkiej Pałacu Branickich czynny jest tylko od 1 czerwca do 30 września codziennie w godz. 10-18.
Dodaj komentarz