Rzym
Cmentarz cudzoziemców i artystów

Cmentarz nie-katolicki zwany też cmentarzem protestanckim, cmentarzem cudzoziemców, albo poetycko – cmentarzem poetów i artystów, położony jest za murem łączącym się z Piramidą Cestiusza.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na FacebookuPolub ten wpis na FacebookuPolub wpis na Facebooku
Sprawdź nasz Instagram
fot: Halina Puławska
Rzym. Cmentarz cudzoziemców i artystów
Grobowiec Williama Wetmore Story i jego żony Emelyn wieńczy rzeźba Anioł boleści, anioł smutku nieprzebranego. Rzeźbę wykonał William Story, amerykański rzeźbiarz dla zmarłej żony w 1894 r. Dołączył do niej rok później.
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Wokół grobu poety

W 1821 r. spoczął tutaj poeta John Keats. Chory na gruźlicę przybył z Londynu do Rzymu – do łagodniejszego klimatu. Zmarł po czterech miesiącach. Jego grób jest anonimowy. Na płycie widnieje napis: Tu spoczywa ten, którego imię pisane jest na wodzie. (Here lies One Whose Name was writ in Wather). Takiego epitafium pragnął Keats na łożu śmierci w obecności przyjaciela Johna Sewerna, malarza, brytyjskiego konsula w Rzymie. To była dozgonna przyjaźń. Sewern spoczął obok Keatsa.

Nieopodal, na murze – tablica pamiątkowa z medalionem zawierającym wizerunek Keatsa. Z Johnem Keatsem związana jest jeszcze jedna postać romantyzmu – Percy Bysshe Shelley’a. Trzydziestoletni angielski poeta utonął w 1822 r. na Morzu Tyrreńskim. Jego ciało morze wyrzuciło na plażę w okolicy Viareggio. Przy zwłokach znaleziono tomik wierszy Keats’a. Shelley został skremowany i pochowany na cmentarzu nie-katolickim, a serce jego przechowywała i zabrała ze sobą żona, Mary Shelley. Trzy lata wcześniej na tym samym cmentarzu pochowany został ich trzyletni syn. Epitafium na płycie Shelley’a to fragment piosenki Ariela z „Burzy” Szekspira (Nothing of hin that doth fade…). Na płycie nagrobnej Augusta, syna Johanna Wolfganga Goethego, widnieje – bez imienia, napis Goethe filius (medalion z  wizerunkiem wykonał  Bertel Thorvaldsen).

Przykuwa uwagę wiele pomników. Wybrałam dwa:

* Belindy Lee – angielskiej aktorki, która w wieku 25 lat, w 1961 r. zginęła w wypadku samochodowym w Kaliforni (pierwsze zdjęcie w galerii). Jej prochy zostały przetransportowane na ten cmentarz.
* Grobowiec Williama Wetmore Story i jego żony Emelyn wieńczy rzeźba Anioł boleści, anioł smutku nieprzebranego. Rzeźbę wykonał William Story, amerykański rzeźbiarz dla zmarłej żony w 1894 r. Dołączył do niej rok później. Piękno i realizm rzeźby spowodowało powstanie wielu jej kopii (zdjęcia główne i drugie w galerii).

Jak tam dotrzeć

* Przy Piramidzie należy wejść w ulicę Marmorata i zaraz potem skręcić w uliczkę Caio Cestio. Po kilkudziesięciu krokach – idąc wzdłuż muru – dochodzi się do bramy cmentarza.
* Do Piramidy dojechać można metrem (stacja Piramide) linii B, a najlepiej dostać się tam pieszo schodząc z interesującego Wzgórza Aventyn do Bramy św. Pawła.

Warto wiedzieć

* Przez wieki, tuż za murem, pomiędzy wzgórzem Testaccio a Bramą św. Pawła rozciągała się łąka dla ludu rzymskiego. Jej fragment stał się cmentarzem Testaccio dla cudzoziemców.Cmentarz jest czynny.
* Cmentarz pozostaje w gestii czternastu ambasad w Rzymie, których obywatele spoczywają na nim: Australii, Danii, Finlandii, Grecji, Holandii, Kanady, Niemiec, Norwegii, Południowej Afryki, Rosji, Szwajcarii, Szwecji, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych.

Czytaj dalej - strony: 1 2

Poczytaj więcej o okolicy:

Dodano: 4 listopada 2011; Aktualizacja 14 stycznia 2021;
Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!
Zamknij