Benidorm
Drapacze chmur ponad plażą

Był tu niewielki kościół oraz 1-2 piętrowe domy. W 1956 roku powstał plan zagospodarowania przestrzennego tego miasteczka i wybudowania dużego ośrodka wypoczynkowego. I rozpoczęła się budowa wieżowców i innych obiektów turystycznych.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na FacebookuPolub ten wpis na FacebookuPolub wpis na Facebooku
Sprawdź nasz Instagram
fot: Cezary Rudziński
Benidorm. Drapacze chmur ponad plażą
Gospodarze miasta dumni są z tego, że postawili na wysoką zabudowę, dzięki czemu między budynkami znalazło się miejsce również na parki, ogrody, place, zabaw i boiska sportowe. W ciągu już ponad półwiecza powstał jednak moloch porównywany z nowojorskim Manhattanem.
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Dawna wioska z miasteczkową zabudową ginie dziś w tym lesie wieżowców, kasyn, rewii, kabaretów i innych podobnych placówek. Stary kościół, trochę uliczek z zabytkowymi domami.

Aquapark, zoo i wesołe miasteczko

Tutejsza Aqualandia jest jednym z największych parków wodnych w Europie. A liczba różnorodnych wodnych rozrywek jest rzeczywiście imponująca. Liczne zjeżdżalnie odkryte i w postaci rur, które „wypluwają” śmiałków do basenów. Kanały po których pływa się na specjalnych dętkach. Ogromny zespół basenów z morską wodą i piaszczystymi plażami,  jeden nawet ze sztucznymi falami. Specjalne baseny dla dzieci. Show w amfiteatrze z basenem i występami clownów. Jaskinie, wodospady itp. Tuż obok Aqualandii jest Mundo Mar – park tematyczny poświęcony faunie morskiej i egzotycznej. Ze wspaniałymi okazami ryb, żółwi i zwierząt morskich, ptaków – od pingwinów po kolibry, pokazami tresury delfinów, fok i lwów morskich itp. Inną atrakcję stanowi Terra Natura – duże ZOO bez krat, co stwarza zwiedzającym złudzenie bezpośredniego kontaktu także z dzikimi i niebezpiecznymi zwierzętami. I bogatą reprezentacją fauny ze wszystkich kontynentów. A komu i tego mało, może wybrać się do Terra Mitica – wesołego miasteczka podzielonego na kilka sektorów i reklamowanego jako rozrywka dla całych rodzin. Są w nim kolejki górskie, karuzele, atrakcje wodne i wiele innych. A także restauracje, puby, bary, piwiarnie itp. Przy tak wielkich i popularnych obiektach trochę giną tutejsze muzea. Np. figur woskowych, czy Soldados de Plomo – cynowych żołnierzyków z ponad 2 tysiącami eksponatów.

Na zwiedzanie wybrzeża

Benidorm jest również świetnym punktem wypadowym na interesujące wycieczki w okolice. Wyznaczono 6 tras po pobliskich górach, z najwyższym wzniesieniem, 438 m n.p.m., La Cruz de El Albir. Można podjechać do odległego o 45 km Alicante ze starym zamkiem na wysokiej górze, pięknymi domami i hotelami z przełomu XIX i XX w, portem jachtowym, plażami. Lub do Elche aby zobaczyć tamtejsze zabytki i przejść się po jedynym w Europie lesie palmowym El Palmeral – ogrodzie (lista UNESCO) z ponad 200 tys. drzew, założonym jeszcze przez Fenicjan i rozbudowanym przez Arabów. Ewentualnie do trochę sennej miejscowości Santa Pola z ładnym deptakiem oraz portem wypadowym na wysepkę Tabarka o której już pisałem osobno. Podobnie jak o znajdujących się niedaleko Benidormu miasteczkach Altea, Guadalest, Villajoyosa czy Xativa. Lub zobaczyć wodospad Toll de la Caldera koło l’Algar ewentualnie słynną skałę Penion de Ifach nazywaną Małym Gibraltarem.

Czytaj dalej - strony: 1 2 3

Poczytaj więcej o okolicy:

 
Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!
Zamknij