Guadalest
Zameczek Maurów ukryty w górach
![Guadalest. Zameczek Maurów ukryty w górach](https://www.krajoznawcy.info.pl/wp-content/uploads/2013/02/10_0775.jpg)
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Przez wieki miejsce to było naprawdę nie do zdobycia. Muzułmańscy Maurowie którzy panowali na południu Hiszpanii od VIII do XVI wieku, a tutaj lub w górskich okolicach aż do początku XVIII w., zbudowali na szczycie niedostępnej góry niewielki, ale silny zamek. U jego stóp powstała wioska Guadalest.
Dostać się do nich można nadal, tak jak przed wiekami, tylko przechodząc przez tunel wykuty w skałach, nazywany Wrotami św. Jana. Wystarczyło je zamknąć i bronić, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo. Dlatego tutejsi Maurowie oddali władzę chrześcijanom jako jedni z ostatnich na Półwyspie Iberyjskim.
Góry wzdłuż wybrzeża
Ta górzysta okolica jest jednym z najpiękniejszych fragmentów Costa Blanca – Białego Wybrzeża. Rozciąga się w niej kilka pasm i masywów górskich, m.in. Sierra de Bernia, de la Xortá, Serella, Aitana. Są one niezbyt wysokie, przeważnie ze szczytami tylko do nieco ponad 1,5 tys. metrów, ale dzikie, malownicze, z przepięknymi widokami. To one powodują, że miasteczko posiadające zaledwie około 200 stałych mieszkańców, tak licznie odwiedzane jest przez turystów odpoczywających na nadmorskich plażach w okolicach Benidormu i Alicante.
Za skalna bramą
Dotarcie tu wymaga to pewnego wysiłku fizycznego. Wynagradzają go jednak z nawiązką bajeczne widoki. Guadalest otaczają w dolinach i rosnące na skalnych tarasach gaje oliwne, migdałowe, a niżej także pomarańczowe. Po przejściu wspomnianego tunelu wchodzi się do miasteczka i górującej nad nim twierdzy. To stąd Maurowie sprawujący władzę nad okolicą dzielili decydującą o „być albo nie być” słodką wodę gromadzoną w leżących poniżej naturalnych, skalnych zbiornikach. Miejsca tego broniły prawie pionowe, skaliste urwiska, strome zbocza i śliskie skały. Nadal trudne do pokonania nawet przez doświadczonych alpinistów.
Tu zostali ostatni Murowie
Z góry roztaczają się wspaniałe widoki na szczyty, pasma i doliny, a także na turkusową toń leżącego kilkaset metrów poniżej jeziora Guadalest. Hiszpańska Korona zamek ten, nazwany przez chrześcijan Castillo de San José – Świętego Józefa, przejęła w 1335 roku. Ale z tutejszych gór Maurowie wyparci zostali ostatecznie dopiero w roku 1609, gdy trwająca od początku VIII w. Rekonquista – wyzwalanie kraju przez chrześcijańskich władców – dobiegła ostatecznie końca. Sławna, opiewana także przez Adama Mickiewicza, kapitulacja Grenady w 1492 r. formalnie uznawana za koniec władzy Maurów w Hiszpanii, była tylko przełomowym momentem w tej walce, ale jej przecież nie całkowicie zakończyła. Trwała jeszcze ponad stulecie. Tutejszy zamek El Castell de Guadalest został zbombardowany i częściowo zniszczony podczas wojny o sukcesję hiszpańską w roku 1708, a następnie przez trzęsienie ziemi w 1744 roku. Ale nawet w ruinie stanowi ogromna atrakcję.
Dodaj komentarz