Benidorm
Drapacze chmur ponad plażą

Był tu niewielki kościół oraz 1-2 piętrowe domy. W 1956 roku powstał plan zagospodarowania przestrzennego tego miasteczka i wybudowania dużego ośrodka wypoczynkowego. I rozpoczęła się budowa wieżowców i innych obiektów turystycznych.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na FacebookuPolub ten wpis na FacebookuPolub wpis na Facebooku
Sprawdź nasz Instagram
fot: Cezary Rudziński
Benidorm. Drapacze chmur ponad plażą
Gospodarze miasta dumni są z tego, że postawili na wysoką zabudowę, dzięki czemu między budynkami znalazło się miejsce również na parki, ogrody, place, zabaw i boiska sportowe. W ciągu już ponad półwiecza powstał jednak moloch porównywany z nowojorskim Manhattanem.
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Jest tu ponad 350 hoteli, nie licząc ośrodków wypoczynkowych, apartamentów i innych miejsc noclegowych, aż po kemping. Niezliczone są również restauracje, bary, puby, baro-kluby (około 200), dyskoteki, kasyna i inne podobne obiekty. Jest to ulubiona miejscowości wypoczynkowa Brytyjczyków i Skandynawów.

Życie wre przez cały rok

Wieczorami oraz w nocy rozświetlone tysiącami neonów i reklam. Oprócz porównań z Las Vegas, spotkałem się również z określeniem, że to Dubaj i Monaco w jednym. Jedni używali go z zachwytem, inni z obrzydzeniem. Chociaż trzeba przyznać, że kto lubi tego rodzaju miejsca, to tutaj nie powinien się nudzić. I to przez cały rok. Bo Benidorm reklamuje się jako kurort całoroczny. Klimat tego odcinka hiszpańskiego wybrzeża jest rzeczywiście łagodny, a średnie temperatury powietrza w lecie wynoszą około 32 st. C, a wody 26 st. C. W zimie zaś odpowiednio 18,7 i 15,5 st. C. Dla Europejczyków to trochę za mało, więc na kąpiele morskie w chłodnych porach roku decydują się tylko nieliczni. Ale w lepszych hotelach mają do dyspozycji baseny z morską wodą, zarówno kryte, jak i z odsuwanymi szklanymi dachami, aby goście mogli korzystać z promieni słonecznych.

Trzy piaszczyste plaże

W sezonie letnim natomiast trzy bezpłatne (płaci się tylko za leżaki i inny sprzęt, ale nie ma obowiązku wynajmowania go) i doskonale zadbane piaszczyste plaże. Piasek co prawda jest nawożony, ale nie ma to przecież większego znaczenia.Najpopularniejsza, gdyż przylegająca półkolem do centralnego corso, jest plaża Levante. Rozciąga się ona na długości 2 km od skał de la Almadraba do wspomnianego już cypla Punte Cafali i starówki. Jest przy niej ośrodek narciarstwa wodnego, a jego amatorzy ciągnięci są nie przez hałaśliwe motorówki, lecz liny wyciągu rozwieszonego między slupami wbitymi w morskie dno, poruszanymi prawie bezszelestnie silnikami. Plaża zachodnia – Poniente, dłuższa i bardziej hiszpańska, zaczyna się po drugiej stronie tego cypla i ciągnie około3 km do przylądka del Tossal i za nim aż niemal do cypla Plana. Jest i trzecia plaża – Playa de Mal Pas. Mają one szerokość od kilkunastu do kilkudziesięciu metrów. Do dyspozycji gości jest klub jachtowy, statki wycieczkowe, także z przeszklonym dnem, pływające m.in. do pobliskiej, leżącej pośrodku zatoki wysepki Isla de Benidorm, nazywanej również Isla de los Periodistas – dziennikarzy. Wokół niej jest raj dla amatorów nurkowania oraz poznawania bogactwa tutejszej flory i fauny morskiej.

Czytaj dalej - strony: 1 2 3

Poczytaj więcej o okolicy:

 
Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!
Zamknij