Warszawa
Gazownia, a w niej muzeum gazownictwa
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Gazownia warszawska to kompleks doskonale zachowanych budynków przemysłowych z przełomu XIX i XX wieku, jeden z najciekawszych w stolicy. Dziś stanowi siedzibę centrali Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa SA. O dawnych dziejach warszawskiej gazowni przypomina mieszczące się w jednym z zabytkowych budynków Muzeum gazownictwa.
Kompleks powstał w 1888 roku na Woli, znajduje się przy obecnej ulicy Kasprzaka (dawniej Dworska). Była to – w swoim czasie – największa gazownia na terenach polskich. W skład rozległego kompleksu wchodzą budynki produkcyjne, dwa zbiorniki na gaz, wieża ciśnień, remiza strażacka, wozownia, a także budynki biurowe i mieszkalne.
Makro i mikro
Gazownia, zamknięta w czasie drugiej wojny światowej, została uruchomiona już w 1945 roku i służyła aż do 1970 roku, produkując gaz z węgla kamiennego. Przez kolejnych osiem lat była miejscem dystrybucji gazu ziemnego. Po jej ostatecznym zamknięciu, w budynku Aparatowni – jednym z najstarszych w całym kompleksie, w którym sprężano gaz, by przesłać go kolektorami do odbiorców, utworzono muzeum. Zdemontowane wtedy maszyny, zachowane są w doskonałym stanie, wiele z nich ma imponujące rozmiary. Ogromne zbiorniki, rury, zawory, pompy wszelkie urządzenia do tłoczenia gazu sąsiadują z ciekawą kolekcją gazowych odbiorników.
Żelazko, lokówka, lodówka… a wszystko na gaz
We wnętrzu dawnej Aparatowni zainscenizowano warszawskie mieszkanie z końca XIX w., które składa się z kuchni łazienki i gabinetu. Wyeksponowano w nich urządzenia gazowe stosowane w gospodarstwach domowych, a dziś już mało znane: jest lodówka gazowa, kuchnia węglowo-gazowa, żelazko gazowe, termy i oryginalne piece łazienkowe lampy gazowe i kinkiety, a także unikalna maszynka do palenia kawy. W innym miejscu ekspozycji znajdujemy też gazowe żelazko, lokówkę, naścienną kuchenkę do gotowania wody. Poza zaaranżowanym mieszkaniem zobaczymy też pokaźny zbiór liczników i kuchenek gazowych. Muzeum gromadzi również zbiory archiwalne historycznych, dokumentujące rozwój gazownictwa.
Warto wiedzieć
* Historia gazowni rozpoczyna się w 1856 r., gdy Komitet Gazowy podpisał z Niemieckim Kontynentalnym Towarzystwem Gazowym w Dessau umowę koncesyjną na budowę gazowni. Jako pierwszą zbudowano gazownię przy ul. Ludnej na Powiślu. W latach 1886-88 powstała ta istniejącą do dziś. Od 1892 r. znajdowała się przy niej fabryka chemiczna. W 1925 r. gazownia stała się własnością miasta, które utworzyło spółkę pod nazwą Gazownia Miejska m.st. Warszawy.
* Muzeum Gazownictwa jest otwarte dla zwiedzających w dni robocze od poniedziałku do piątku, w godzinach 9- 14. Ostatnie wejście o godz. 13. Wstęp bezpłatny.
Dodaj komentarz