Neapol
Gotyk w Santa Maria Donnaregina

A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Szczególne jednak wrażenie i podziw wywołują freski, które są największą czternastowieczną polichromią zachowaną w Neapolu. Cykl wykonany został ok. 1320 r. przez rzymskiego mozaikarza i malarza Pietro Cavalliniego. Malowidła mają czerwonawy odcień, który jest efektem wysokiej temperatury wywołanej pożarem kościoła w 1390 r. Ta barwa nie odebrała freskom ich uroku. Wysublimowała je.
Vecchia czyli stara
Kompleks Donnaregina jest zespołem unikalnym o pięknej architekturze najstarszego średniowiecznego kościoła w Neapolu i kościoła siedemnastowiecznego, który wybudowany został w epoce szaleństwa barokizacji. Połączony został z klasztorem i starym kościołem gotyckim korytarzem, którym do nowego kościoła przechodziły niezauważone, podlegające ścisłej klauzurze klaryski.
W 1861 r. klasztor został rozwiązany, a zakonnice przeniosły się do innych miejsc. Opuszczony kompleks próbowano różnie wykorzystać, ale umieszczenie w nim muzeum diecezjalnego jest najszczęśliwszym rozwiązaniem. I warto dodać, że w niezwykłej atmosferze kościelnych „sal” organizowane są koncerty.
* * *
Warto przytoczyć słowa Gustawa Herlinga-Grudzińskiego: Neapol nawet dla historyków sztuki jest miastem tajemniczym, nieznanym do końca. Był u mnie kiedyś z wizytą mój krakowski przyjaciel, historyk sztuki, profesor Tadeusz Chrzanowski. Powiedziałem mu: „Słuchaj Tadeusz, pokażę ci rzecz, o której pewnie w ogóle nie słyszałeś.” Rzeczywiście nie słyszał. Pokazałem mu zdekonsekrowany kościół Santa Maria Donnaregina – zdekonsekrowany, ponieważ biwakowali w nim żołnierze Garibaldiego. Kościół jest piękny, flamandzki gotyk. W środku można oglądać fresk Pietro Cavalliniego, wielkiego artysty, który na początku XIV wieku przebywał w Neapolu na dworze króla Karola Andegaweńskiego, a w podziemiach jest grobowiec królowej Marii Węgierskiej dłuta znakomitego rzeźbiarza sieneńskiego Tino di Camaino.*
Warto wiedzieć
* Do Muzeum obowiązuje bilet wstępu. Można wówczas zwiedzić również obydwa kościoły.
* W kościele Santa Maria Donnaregina Nuova (muzeum) nie można robić zdjęć.
* Elżbieta Sawicka, Widok z wieży. Rozmowy z Gustawem Herlingiem-Grudzińskim, Oficyna Wydawnicza MOST, 1997, s. 60-61
Dodaj komentarz