Hue
Grobowce cesarzy i śpiewy dla kolektywu

Ostatni z cesarzy miał 102 żony i niezliczoną ilość konkubin. Mierzył 152 cm wzrostu i nie dochował się własnych dzieci. Żył prawie 90 lat! Biedaczki zamknięte w zakazanym mieście, prócz eunuchów nikogo przez całe życie nie widywały...
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na FacebookuPolub ten wpis na FacebookuPolub wpis na Facebooku
Sprawdź nasz Instagram
fot: Katarzyna Pąk
Hue. Grobowce cesarzy i śpiewy dla kolektywu
Jesteśmy w tutejszym Krakowie, czyli w Hue...
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Zwiedzałyśmy grobowce tutejszej dynastii Nguyen – na motorach. Interesują mnie czasami rożne rody, a że jesteśmy w tutejszym Krakowie, czyli w Hue – tym bardziej.

Te grobowce to pałace które zamieniano w mauzolea po śmierci władców. Mam książeczkę o życiu na dworze, wiec będę wiedziała jak sobie radził cesarz – ostatni z wystawnych (w XIX w.) ze 102 żonami i niezliczoną ilością konkubin. Mierzył 152 cm wzrostu i nie dochował się własnych dzieci. Żył prawie 90 lat! Biedaczki zamknięte w zakazanym mieście, prócz eunuchów nikogo przez całe życie nie widywały… Pokazano nam też pałac cesarski, a raczej willę, gdzie przebywała rodzina ostatniego króla (miał już jedną żonę, Francuzi wychowali mu katolicką Wietnamkę), który abdykował w 1945 roku.

Idziemy dzisiaj jeszcze na śpiewy ludowo-tutejsze. To już będzie chyba trzeci nasz występ, jeden z wyboru, pozostałe przypadkiem lub na prośbę. Widać nawet w tańcu i muzyce wyraźne wpływy chińskie. Nie ma zmysłowych aspar rodem z Kadżuraho, a trochę zmodyfikowanych w Kambodży. W Laosie wyglądało to nawet bardziej ubogo, własnych tańców się nie dochowali – przedstawiali Ramajanę. Jedna jeszcze sprawa: wiem dlaczego aspary miały tak śmiało odsłonięte biusty. One im w tańcu nie podskakiwały, bo one po prostu płynęły powolnym krokiem, a nie kręciły się jak Arabki.

Poczytaj więcej o okolicy:

 
Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!
Zamknij