Hańczowa
Jak Karol Wojtyła zmylił wopistów
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Hańczowa to wieś w dolinie Ropy. Leży między Wysową a Uściem Gorlickim. Otaczają ją malownicze zalesione góry: Dzielec, Skałka i Kozie Żebro.
Wieś została założona przed 1480 rokiem w dobrach gładyszowskich i była to wieś łemkowska. Łemkowie z Hańczowej byli grekokatolikami ale w 1931 roku wszyscy przeszli na prawosławie. Po II wojnie światowej wszyscy Łemkowie zostali wysiedleni. Niewielu powróciło tu w 1956 roku. Najcenniejszym zabytkiem wsi jest dawna greckokatolicka cerkiew pw. Opieki Bogurodzicy. Obecnie cerkiew jest prawosławna. We wsi zachowały się stare chyże i kapliczki. Znajdziemy tu obelisk upamiętniający 950-lecie Chrztu Rusi postawiony w 1938 roku.
Pod wezwaniem Dobrego Pasterza
Przy drodze w pobliżu cerkwi stoi nowa drewniana kapliczka upamiętniająca wędrówkę Karola Wojtyły w 1953 roku przez Hańczową. Nosi ona wezwanie Dobrego Pasterza. Kapliczkę tę zaprojektował i wykonał Jerzy Dardziński. Cokół kapliczki wykonany jest z otoczaków połączonych zaprawą cementową. Nakrywa go gontowy daszek. Na nim stoi okrągły, nieokorowany pień drzewa, który nakryty jest gontowym, stożkowym daszkiem zwieńczonym drewnianym krzyżem łacińskim. W pniu wykonano wnękę a w niej umieszczono drewnianą rzeźbę Dobrego Pasterza. Druga wnęka zawiera tablicę fundacyjną księdza Franciszka Malarza. Obok kapliczki przebiega czerwony szlak turystyczny nazwany imieniem Jana Pawła II.
Historia z papieskiej wędrówki
14 sierpnia 1953 roku Karol Wojtyła i 17 innych osób wędrowali z Magury Wątkowskiej, przez Bartne i Kozie Żebro do Hańczowej. Tu zatrzymali się na nocleg w drewnianym budynku szkoły. 15 sierpnia po mszy świętej (Wniebowzięcie NMP ) ruszyli do Krynicy. WOP w Wysowej otrzymały rozkaz uwięzienia ?niebezpiecznego turysty?. Przeczuwając zagrożenie, Karol Wojtyła podzielił grupę na dwuosobowe zespoły, które szlakiem granicznym dotarły do Krynicy. Tym sposobem uniknął zatrzymania. Na drugim końcu wsi jest nowy murowany kościół pw. Najświętszej Marii Panny. Dzwonnica i dzwon ?Piotr? zostały ufundowane przez parafian na pamiątkę pobytu Karola Wojtyły.
Wśród krzyży i kapliczek
Pomiędzy kościołem a cerkwią znajdziemy cmentarz na wzgórzu. Zachowało się na nim wiele zabytkowych krzyży. Jeden z najstarszych pochodzi z 1849 roku. Krzyże umieszczone są na wysokich cokołach, często misternie zdobionych. Zdobione są również ramiona krzyży. Krzyże te najczęściej przykryte są metalowymi, zaokrąglonymi i zdobionymi daszkami.W każdej wsi łemkowskiej oprócz cerkwi znajdziemy wiele przydrożnych krzyży i kapliczek domkowych; i takie są również w Hańczowej.
Poczytaj więcej o okolicy:
Zajrzyj na te strony:
- film autorki
Byłem tam trzy razy: w 2011 chodziłem na spacery z Wysowej, w 2012 z przyjaciółmi, a w 2013 organizowałem klubową wycieczkę po Beskidzie Niskim z Klubu Przewodników PTTK Dobczyce – spaliśmy w Ramisie w Wysowej.