Jasionna
Strażacka straż w drewnianym kościele
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Jasionna leży na południowy zachód od Białobrzegów nad Pilicą. Jest tu kilka dość starych domów, ale przede wszystkim drewniany kościół parafialny pod wezwaniem Zwiastowania Najświętszej Marii Panny.
Trafiłam tu w Wielką Sobotę, a kluczem, jaki mnie tu przywiódł, było zwiedzanie instalacji Grobów Pańskich w wiejskich kościółkach i oglądanie straży. Tu wartę honorową trzymali strażacy, w galowych mundurach, w rogatywkach, z toporkami na ramionach. To członkowie Ochotniczej Straży Pożarnej z pobliskiego Witaszyna. Tak przynajmniej wynikało z napisu na samochodzie. Zaparkowali przed kościołem czerwonym służbowym żukiem. Piękny i w dobrej formie, zabytek.
XX-wieczna rekonstrukcja
Kościół w Jasionnej zasługuje na uwagę. Parafia ma stary rodowód, sięgający 1400 roku. Obecna świątynia została wzniesiona w drugiej połowie XVII w., a później wielokrotnie remontowana i rozbudowywana. Spore uszkodzenia przyniosły jej wojny światowe, a po nich ? zaniedbania. W 1976 r. runął dach. Próby remontu się nie udały, więc kościół, oprócz prezbiterium, rozebrano i zbudowano od nowa, na nowych fundamentach, częściowo ze starego materiału, częściowo z nowego. Remont ten zakończył się w 1994 roku.
Nowe, wcale nie piękne
Budowla nie jest orientowana, prezbiterium zwrócone jest na północ. To rzadkie rozwiązanie. Kościół jest konstrukcji zrębowej, oszalowany. Ma sporo przybudówek i dobudówek, dach blaszany z sygnaturką. Wnętrze podzielone słupami na trzy nawy, przykryte stropem płaskim. Prezbiterium węższe, przykryte kolebkowo. Polichromia z drugiej połowy XIX wieku, wystrój w zasadzie barokowy. W zasadzie, bo ? niestety ? jest w tym wystroju trochę elementów współczesnych. Toporna snycerka lamp na filarach, toporne ławy, bardzo psują ogólne, dobre wrażenie. Nie wiem, czy konserwator zabytków nie miał tu nic do gadania?
Matka Boska Jasiońska
W barokowym ołtarzu głównym z XVIII w. znajduje się obraz Matki Bożej Jasiońskiej (Szkaplerznej). Na co dzień zasłonięty jest przedstawieniem Zwiastowania NMP. Obraz ten cieszy się kultem w okolicy. Pochodzi z XVI wieku i według legendy przeniesiono go tu podczas jednej z powodzi z nieistniejącego już kościoła we wsi Korzeń nad Pilicą.
Warto wiedzieć
Obok kościoła, po wschodniej stronie znajdują się dwie dzwonnice. Jedna z nich, drewniana, XIX-wieczna, w ruinie. W tej lepszej, współczesnej, znajduje się dzwon z 1525 r. Obok murowana kapliczka. Na cmentarzu przykościelnym kilka ładnych nagrobków z XIX i XX w.
Dodaj komentarz