Skuteč
Kamieniarze i szewcy w Górach Żelaznych
Najbardziej znanym produktem „prawdziwych” skuteckich szewców była tak zwana „czerwona robota”. Były to pantofle damskie, buty lub kozaki wykonane z czerwonej skóry. Na wierzchu miały wyhaftowane tulipany, kurczaki i inne zwierzęta domowe. Wyroby czerwone były miejscową specjalnością i mówiono, że „prawdziwy szewc był artystą niezrównanym w tym artykule”. W 1914 r. w mieście było 19 producentów obuwia, zatrudniających 750 pracowników. W 1920 r. już 25 fabryk z 900 pracownikami. W 1948 roku znacjonalizowano osiem większych lokalnych fabryk obuwia.
4 lipca 1949 roku stworzono Botanę – spółkę łączącą wcześniej znacjonalizowane fabryki w Holicach, Chrudimiu, Borohrádku, Heřmanovym Městcu, Sezemicach, Litomyšli, Poličce, Horním Jelení, Kostelce nad Orlicí, Týništi nad Orlicí, Chotěboře, Polnem i oczywiście Skutču. Od 1 stycznia 2000 roku marka obuwia sportowego należy do firmy BOTAS.
Metrowy męski półbut
Historię tutejszego szewstwa i przemysłu obuwniczego przedstawia duża ekspozycja w muzeum. Można w niej obejrzeć dawne prawa, dokumenty, sztandar, pieczęcie cechowe i inne artefakty. A także zapoznać się z rozwojem szewstwa w okresie Pierwszej Republiki (1918-38), kiedy Skuteč był potęgą obuwniczą. Zobaczyć ponad 200 egzemplarzy różnorodnego obuwia, ale także wiele, również zabytkowych, maszyn i urządzeń szewskich. Wyjątkowym obiektem jest wystawiony w gablocie olbrzymi: 1080 cm długości, 400 szerokości i 360 mm wysokości, ręcznie szyty półbut wpisany do Czeskiej Księgi Rekordów i Osobliwości. Jak również m.in. kopiarkę obuwniczych kopyt. Wszystko ładnie wyeksponowane, z opisami pozwalającymi na samodzielne zapoznawanie się z tą wystawą.
Atrakcje Narodowego Geoparku i okolic
Jak już wspomniałem, miasto znajduje się w sąsiedztwie Narodowego Geoparku Góry Żelazne. Ten geologiczny raj jest szczególnie znany z zalanych kamieniołomów. Do wyjątkowego miejsca przekształconego w wyniku intensywnego wydobycia granitu prowadzi Szlak Granitowy. W okolicy znaleziono również skamieniałe pozostałości pierwotnego życia morskiego (głównie w kamieniołomie w Přibylovie) lub bursztynu (okolice wsi Skutíčko). Geopark to nie tylko kamienie, ale także kultura, historia, przyroda i rozrywka stanowiące dla zwiedzających go dodatkowe atrakcje.
Do ich dyspozycji są w nim 24 tematyczne ścieżki edukacyjne i 3 trasy rowerowe. Warte uwagi zwiedzających są też wyeksploatowane i zalane kamieniołomy. Pomiędzy Miřeticami, Hlinskiem, Vrbatovem, Kostelcem i Skutčem znajduje się ich ponad 30. Niektóre są bezimienne, inne noszą nazwy takie jak Leštinka, Zvěřinov, Kanon, Ekhardtk, Srní i inne.
Miasto proponuje mieszkańcom oraz odwiedzającym je turystom również programy kulturalne. M.in. Festiwale Muzyczne. Dodam, że obok związanego z nim, wspomnianego już kompozytora Vitézslava Novaka, ucznia Antonina Dworzaka (1841-1904), jednego z najwybitniejszych i najbardziej znanych kompozytorów europejskich, urodził się tu inny wybitny czeski kompozytor „okresu przed smetanowego”, Václav Jan Tomášek (1774-1850). Z jego życiem i twórczością można zapoznać się w jego tutejszej izbie pamięci.
Dodaj komentarz