Święta Katarzyna
Kamienną ścieżką na Łysicę

Rozglądamy się za jodłami: wszak to Puszcza Jodłowa. Trzeba dobrze się naszukać ciemnych sylwetek wśród kolorowych jesienią buków. Nawet na tabliczkach ścieżki dydaktycznej czytamy, że to buczyna karpacka.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na FacebookuPolub ten wpis na FacebookuPolub wpis na Facebooku
Sprawdź nasz Instagram
fot: Stanisław Błachnio
Święta Katarzyna. Kamienną ścieżką na Łysicę
Szeroką drogą dochodzimy do drewnianej kapliczki św. Franciszka z cudownym źródełkiem. A dalej już tylko pod górę, po kamienistej ścieżce. Podejście nie powinno nam zająć wiej niż 40-50 minut.
To już 10 lat! Materiał został zamieszczony w naszym portalu ponad dekadę temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Zaczynamy we wsi Święta Katarzyna. Tu, u podnóża Łysicy, powstało pierwsze w Królestwie Polskim schronisko turystyczne Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego. Stąd więc zaczynano turystyczny podbój Łysogór.

Dzisiejsza baza noclegowa ? jak na tak małą miejscowość ? jest zadziwiająco duża. Jest tu dom wycieczkowy PTTK Jodełka, zajazd Baba Jaga i sporo gospodarstw agroturystycznych. Zanim ruszymy w góry można więc zarezerwować nocleg, jeśli nie zrobiliśmy tego przed wyjazdem.

Krótkie zwiedzanie klasztoru

Wyprawę na Łysicę zaczynamy od zwiedzenia klasztoru ? św. Katarzyny ? oczywiście. Istnieje od początku XV w, a wokół niego powstała odsada, która przyjęła imię patronki. Teraz mieszkają tu bernardynki. Turyści mogą zobaczyć renesansowe krużganki, wirydarz i wnętrze kościoła. Resztę zamyka klauzura.

W stronę Łysicy

Spod klasztoru ruszamy na najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich (612 m n.p.m.). Szlak turystyczny jest tu źle oznaczony, więc trzeba uważać. Szeroką drogą dochodzimy do drewnianej kapliczki św. Franciszka z cudownym źródełkiem. Jego woda sprzyja leczeniu chorób oczu ? tak mówi miejscowa tradycja. A dalej już tylko pod górę, po kamienistej ścieżce. Podejście nie powinno nam zająć wiej niż 40-50 minut. Rozglądamy się za jodłami: wszak to Puszcza Jodłowa. Trzeba dobrze się naszukać ciemnych sylwetek wśród kolorowych jesienią  buków. Jodeł jak na lekarstwo. Nawet na tabliczkach ścieżki dydaktycznej przeczytamy, że las, który mijamy, to buczyna karpacka. Wreszcie Łysica, pod szczytem ? gołoborza. Miejsca gołe, bez boru. Tak tłumaczy się nazwę rumowisk skalnych, wizytówkę Gór Świętokrzyskich.

Skrajem narodowego parku

Po krótkim odpoczynku (widoków nie ma) wędrujemy dalej czerwonym szlakiem. Na przełęczy, przy kapliczce św. Mikołaja znaki sprowadzą nas na południe, do granicy lasu. Tu, na skraju wsi Kakonin zobaczymy stuletnią wiejską zagrodę, teraz miniskansen. Do Świętej Katarzyny wrócimy brzegiem lasu po granicy parku narodowego, ścieżką bez szlaku, za to z widokiem na niższe pasma Orłowińskie, Brzechowskie, Klonowskie.

Poczytaj więcej o okolicy:

Komentarze: 1

    J.Cz. PTG 5263, 11 grudnia 2017 @ 14:55

    Tą ścieżkę PTTK Kielce winny oznakować szlakiem bo to świetna trasa powrotu do Sw, Katarzyny
    PTG nr 5263 i pozdrawiam

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!
Zamknij