Kraków
Kopiec Wandy… co nie chciała Niemca

Kopiec Wandy stanowi wielką zagadkę archeologiczną i wciąż budzi sporo kontrowersji co do funkcji, jaką spełniał. Bierze się pod uwagę dwie możliwości. Albo był to kurhan pochówkowy, albo też miejsce kultowe. Albo i jedno, i drugie...
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
Sprawdź nasz Instagram
fot: Barbara Górecka
Kraków. Kopiec Wandy… co nie chciała Niemca
Niestety kopiec ten ma wyjątkowe ?szczęście? do wandali. Pomimo monitoringu, ciągle jest dewastowany. Tę dewastację umożliwia jego położnie, z dala od domostw.
  • Kraków. Kopiec Wandy… co nie chciała Niemca
  • Kraków. Kopiec Wandy… co nie chciała Niemca
  • Kraków. Kopiec Wandy… co nie chciała Niemca
  • Kraków. Kopiec Wandy… co nie chciała Niemca
  • Kraków. Kopiec Wandy… co nie chciała Niemca
  • Kraków. Kopiec Wandy… co nie chciała Niemca
  • Kraków. Kopiec Wandy… co nie chciała Niemca
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Historia według Długosza

Słynny kronikarz Jan Długosz, w drugiej połowie XV wieku, rozbudował podanie w obszerną opowieść: Według niego Wanda, nie chciała nikogo poślubić, gdyż wyżej stawiała dziewictwo od małżeństwa. Gdy objęła panowanie nad ojcowskim królestwem rządziła rozsądnie i sprawiedliwie. Jednak odmawiała wszystkim proszącym o jej rękę. Odmówiła też niemieckiemu księciu Rytogarowi ( tak nazwał go Długosz ). Rytogar wysłał do Wandy posłów ze słowami: będziesz miała męża młodego, słynnego i potężnego, który złoży ci najwspanialsze upominki, jeśli nie odmówisz mu ręki. W przeciwnym razie skłoni cię do tego orężem. Wanda wygłosiła płomienną mowę odmowną, po której posłowie niemieckiego księcia, zawstydzeni odstąpili od planu użycia siły wobec królowej. Upokorzony książę pozbawił się życia, rzucając się na miecz. Wanda zawarła pokojowe przymierze z niemieckimi panami. Za wspaniałe zwycięstwo i pomyślność, które towarzyszyło jej przez całe życie, postanowiła w podzięce samą siebie ofiarować bogom i skoczyła w nurty rzeki Wisły.Chcąc godnie uczcić jej pamięć, wdzięczny naród usypał jej mogiłę równie wspaniałą jak kurhan jej ojca?

Patriotyczny wątek dopisano później?

W okresie zaborów Polski pojawił się wątek patriotyczny legendy ?O Wandzie, co nie chciała Niemca?. Dzieje tajemniczej Wandy, cieszące się ogromną popularnością stały się źródłem inspiracji dla sztuk plastycznych i wielu utworów literackich. Pisali o niej Zygmunt Krasiński, Cyprian Kamil Norwid, Teofil Lenartowicz czy Stanisław Wyspiański. W 1842 roku Cyprian Kamil Norwid, w drodze do Włoch, zatrzymał się w Krakowie. Efektem twórczym tego pobytu w grodzie Kraka były między innymi dramaty ?Krakus książę nieznany? i ?Wanda?. Dramat ?Wanda? rozpoczął dedykacją?

Mogile Wandy
Pod Krakowem w dowód wielkiego poważania
poświęca Autor

Wiliam Coxe, brytyjski historyk tak napisał w 1778 roku, w czasie podróży po Polsce: Cała historia Krakusa i Wandy spowita jest nieprzeniknionym mrokiem, a kopce takie, często spotykane w różnych częściach Europy, poprzedzały prawdopodobnie erę chrześcijańską…

Czytaj dalej - strony: 1 2 3

Zajrzyj na te strony:

film autorki

 

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Doceniają nas!

 

Stowarzyszenie Dziennikarzy Podróżników Globtroter wyróżniło Otwarty Przewodnik Krajoznawczy nagrodą
za najciekawsze publikacje turystyczne w 2019 r.

Cieszymy się!

 

ARTYKUŁ NALEŻY DO CYKLU Kraków: od kopca do kopca

Kraków: od kopca do kopca

Felicjan chadzał na Kopiec... Na który? Jest kopiec Wandy, i Krakusa. Piłsudskiego i najbardziej znany - Kościuszki. Najnowszy - JPII. Odwiedzamy je, jeden po drugim.

ARTYKUŁ NALEŻY DO CYKLU Spacerkiem po Nowej Hucie

Spacerkiem po Nowej Hucie

Nowa Huta. Dziś dzielnica Krakowa. Kiedyś może... samodzielne miasto. Bo przecież ma własne dzieje, ma własny charakter!

Pisz razem z nami

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!
Zamknij