Ren
Legendy, zamki i piękna Loreley
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Na pokładzie Niemcy, Japończycy, Anglicy słuchają legend o jasnowłosej Loreley, która siedząc na skale swoim niezwykłym śpiewem niosła zgubę przepływającym żeglarzom, czy o walecznym Sigfriedzie z „Pieśni Nibelungów”, który zmagał się ze smokiem, a jego wróg – podstępny Hagen zakopał w rzece legendarny skarb. Podziwiając stojące na skałach zamczyska raczą się wybornym winem.
Niedaleko Rüdesheim, ale po drugiej stronie Renu leży malowniczne miasteczko Bingen rozsławione dzięki świętej Hildegardzie zwanej średniowieczną feministką. Nad nim góruje potężny XIX-wieczny zamek, Burg Klopp. Dziś mieści się w nim muzeum (a w nim m.in. wystawa narzędzi rzymskiego chirurga wojskowego) oraz świetna restauracja. Największą atrakcją jest jednak Mäuseturm (Mysia Wieża) położona na wysepce pośrodku Renu. Jej nazwa nie pochodzi jednak od myszy, ale od słowa „Maut”, co po niemiecku znaczy „cło”. Przed wiekami służyła jako wieża sygnalizacyjna, ostrzegając statki przed głębiną i podwodną skałą. Jeśli wierzyć legendom, w tej wieży myszy zjadły żywcem biskupa Moguncji Hatto (żyjącego w latach 891-913).
Za Bingen zaczyna się łańcuch zamków sięgający aż do Bacharach (Japończycy próbując wymówić to słowo, łamali sobie język). W Bacharach trzeba koniecznie zwiedzić urokliwą starówkę, a w jednej z licznych knajpek napić się przepysznego wina. I ruszyć dalej, w kierunku najsłynniejszej niemieckiej skały Lorelay. Pierwszy na trasie jest romantyczny zamek Rheinstein z przełomu XIII-XIV wieku. Kolejny zamek to Reichenstein (Falkenburg) zbudowany w XI wieku, oferujący zbiory trofeów myśliwskich z czterech kontynentów, broni, porcelany i mebli z XVI-XIX wieku. Za nim jest Sooneck z XI wieku (był siedzibą rycerzy rabusiów), w XIX wieku przebudowany na zamek myśliwski. Po nim ruiny zamku Fürstenberg z XIII wieku opisywany w pamiętniku przez Victora Hugo oraz zamek Stahleck z XII wieku służący dziś za schronisko młodzieżowe.
Dodaj komentarz