Myczkowce
Makiety świątyń nad zalewem
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Myczkowce to wieś w województwie podkarpackim. Leży nad Sanem u stóp Grodziska (556 m n.p.m.) i Michałowca (464 m n.p.m.). Jest uważana za jedną z najstarszych wsi w Bieszczadach.
Osadę utworzył starosta sanocki Piotr w roku 1376. W roku 1858 wybudowano kaplicę mieszczącą obraz cierpiącego Zbawiciela na pamiątkę dziesiątej rocznicy zniesienia pańszczyzny. W roku 1885 spośród 498 mieszkańców 156 było wyznania rzymsko katolickiego, 291 grecko katolickiego i 51 wyznania mojżeszowego.
Letnisko dzięki zaporze
W roku 1939 rzeka San stała się linią graniczną między Niemcami a ZSRR, a Myczkowce znalazły się po stronie sowieckiej. Po wymianie terytoriów wróciły do Polski.
Wieś położona jest na prawym brzegu Sanu w pobliżu Jeziora Myczkowskiego, które utworzyła zapora. Dzięki zaporze wieś stała się atrakcyjna dla letników i turystów. Powstała stadnina, ośrodki wypoczynkowe i domki wczasowe, gospodarstwa agroturystyczne i wypożyczalnie sprzętu pływającego.
Budowę zapory w Myczkowcach rozpoczęto w okresie międzywojennym a ukończono w latach 1956-60. Utworzyła ona sztuczne Jezioro Myczkowskie o powierzchni około 2 km kw. Jest pierwszą budową hydroenergetyczną wzniesioną w Polsce po II wojnie światowej. Zapora w Myczkowcach znajduje się w odległości 8 km piechotą od bardziej znanej turystom zapory w Solinie.
W ośrodku Caritasu
W roku 1994 Caritas Diecezji Rzeszowskiej przejęła byłe koszary jednostki wojskowej i ośrodek wypoczynkowy rodzin wojskowych tworząc nowoczesny Ośrodek Wypoczynkowo-Rehabilitacyjny (380 miejsc) ze stadniną „Eden”, egzotycznymi ptakami, stołówką, salą taneczną, nowoczesną salą wykładową, kościołem, dużym terenem rekreacyjnym z placami zabaw, boiskami sportowymi itp. Jest kilka boisk: do piłki nożnej, koszykówki, siatkówki, kort tenisowy, stoły pingpongowe, plac zabaw dla dzieci, zadaszenie nad placem do spotkań przy ognisku. Ośrodek zajmuje ogrodzony teren o powierzchni ponad 8 ha i kilka hektarów pastwisk dla koni. Jego atrakcją są przejazdy bryczką lub powozem, a dla dzieci jazdy na kucyku. Budynki stajni powstały w latach 1997-2001.
Ekumenicznie i biblijnie
W roku 2007 w ośrodku Caritas powstało Centrum Kultury Ekumenicznej prezentujące miniatury cerkwi, a kilka lat później Ogród Biblijny, który można zwiedzać z przewodnikiem. W ośrodku znajduje się kolekcja 140 makiet w skali 1:25 cerkwi greckokatolickich, prawosławnych i kościołów rzymskokatolickich z Polski, Słowacji i Ukrainy. Pokazuje różne style sakralnej architektury drewnianej na pograniczu. Ustawiono je na obszarze około 0,8 hektara, na 10 wzgórzach.
Ogród Biblijny powstał w Ośrodku w roku 2010. Są w nim rośliny z Bliskiego Wschodu, które zostały wymienione w Biblii. Zawiera również katechezę o biblijnej historii zbawienia. Otwarta księga stojąca w wejściu do ogrodu symbolizuje, że ogród ma ułatwić wyobrażenie sobie treści zawartych w Biblii.
Dodaj komentarz