Kicarz
Między Zdrojami: z Łomnicy do Piwnicznej

A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Z Łomnicy Zdrój można ruszać na górskie wyprawy turystyczne w kilku kierunkach. Każda trasa to atrakcja. Wieś otoczona jest wspaniałą puszczą jodłowo-bukową, z drzewami do pięciu metrów w obwodzie. Takie znajdziemy w rezerwacie „Łabowiec”.
Wzgórza otaczające dolinę Łomniczanki porasta las mieszany i iglasty. Ze wsi można wejść na Halę Łabowską, Pisaną Halę, Parchowatkę, Pustą Wielką przez Wierchomlę, Kicarz. Ze szczytów rozlegają się malownicze widoki, choć zbocza są strome a podejścia często dość uciążliwe.
Tym razem wybieram się na Kicarz
Najdogodniejszym wejściem na Kicarz (704 m) wznoszący się ponad Piwniczną i Łomnicą Zdrój jest zielony szlak z Łomnicy. Zaczyna się w pobliżu szkoły. Początkowo prowadzi wśród łąk kamienistą drogą. Im wyżej wchodzimy, tym ładniej ukazuje się dolina Łomniczanki. Dochodzimy do przełączki oddzielającej doliny Popradu i Łomniczanki. Jest tu metalowy krzyż a obok niego ławeczki. Widok stąd jest fantastyczny. Pasmo Radziejowej, Niemcowa, Eliaszówka, w dole Piwniczna i Poprad. Na stokach porozrzucane domostwa poszczególnych osiedli.
Na widokowym szczycie
Na przełączce szlak niebieski spotyka się z zielonym. Niebieski sprowadza w dół do Piwnicznej przez Zawodzie. W lewo skręca szlak zielony. Nie jest on początkowo widoczny, ale znakiem jest drewniana kapliczka na drzewie. Teraz zaczynamy zdobywać Kicarz, podchodzimy stromo. Już między drzewami wyłania się wieża przekaźnikowa. To duża budowla i kolejny szczyt dołączający do tych z wieżami… Na Kicarzu zrobiono przecinkę pod budowę stacji narciarskiej, więc można oglądać panoramę. Z Kicarza jest ostre zejście i należy bacznie patrzeć na niebieski szlak. Zielony szlak od teraz zaprowadziłby do Łomnicy. Na Przełęcz Siodło czyli Mały Kicarz zejście jest dość strome. Tu ponownie należy bacznie patrzeć na szlak, a jest ich trzy. Od przełęczy sprowadza nas dalej niebieski. Żółtym i czerwonym też dojdziemy, ale jest to dłuższa droga. Teraz już idziemy zakosami leśnymi. Pośród drzew wyłania się Poprad, wieża kościoła, miasto…
Czy powstanie tu stacja narciarska?
O Kicarzu było ostatnio głośno ze względu na awanturkę w sprawie budowy stacji narciarskiej. Plany są piękne, ale na razie muszą poczekać… Starania trwały od 2006 roku, ekolodzy protestowali. W 2010 roku rozpoczęto budowę. Wykonano przecinkę pod stok zjazdowy… i prace utknęły. Na razie budowana jest droga po tamtej stronie Popradu. Projekt jest ciekawy i może warto byłoby doprowadzić go do końca?
Warto wiedzieć
* Kicarz (704 m n.p.m.) to szczyt w Beskidzie Sądeckim. Znajduje się w południowo-zachodniej części Pasma Jaworzyny. U jego podnóża płynie Poprad i tworzy tu największy swój przełom. Rzeka przecięła tu grzbiet łączący Kicarz z Kamiennym Groniem, oddzielając w ten sposób Pasmo Radziejowej od Pasma Jaworzyny.
* Kicarz znajduje się na obszarze Popradzkiego Parku Krajobrazowego i obszaru Natura 2000. Na stokach góry wyznakowano kilka gminnych szlaków pieszych i rowerowych. Przy ścieżkach są ławeczki. Na teren parku wprowadzają trzy bramy. Przed wejściem są tablice informacyjne i mapka z trasami.
Dodaj komentarz