Poczdam
W Muzeum Barberini
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Aktualnie odbywa się w muzeum wystawa poświęcona norweskiemu ekspresjoniście Edvardowi Munchowi pt. „Krajobraz Życia” (Leibenslandschaft). I tu ciekawostka – na wystawie nie ma sztandarowego jego dzieła – „Krzyk”. W latach 1892-95 artysta namalował obraz w czterech wersjach, z użyciem różnych technik, które nazwał „Fryz Życia”. Dzieła te znajdują się w Narodowej Galerii i w Muzeum Muncha w Oslo i nie są wypożyczane. Równolegle z obrazami Muncha eksponowane są obrazy impresjonistów.
Kilka faktów z życiorysu Hasso Plattnera
Urodzony w 1944 r. w Berlinie niemiecki przedsiębiorca już w 1972 r. współzałożył międzynarodowe przedsiębiorstwo informatyczne SAP. W latach 90. XX firma SAP weszła na rynek informatyczny Stanów Zjednoczonych dostarczając swoje produkty przedsiębiorstwom IBM i Microsoft. Prowadzi ponadto działalność finansową związaną z wspieraniem sztuki, kultury i nauki. W 1998 r. Hasso Plattner założył własną fundację, którą zobowiązał do przekazania przez okres 20 lat ponad 50 mln euro ze swoich prywatnych funduszy na rzecz sztuki i nauki. Od tamtego czasu zobowiązanie to wzrosło czterokrotnie.
W 2005 r. fundacja Plattnera sfinansowała zorganizowany w południowoafrykańskim George koncert, z którego dochód trafił do zajmującej się walką z AIDS fundacji Nelsona Mandeli. W 2013 r. Hasso Plattner jako pierwszy Niemiec dołączył do międzynarodowej inicjatywy informatycznych potentatów Warrena Buffeta i Billa Gatesa, której sygnatariusze zobowiązują się do przekazania przynajmniej połowy swojego majątku na cele charytatywne. W tym momencie majątek Hasso Plattnera szacowany był na 5,4 mld euro. W 2018 r. – 12,7 mld dolarów. Hasso Plattner mieszka głównie w Stanach Zjednoczonych i Południowej Afryce.
Warto wiedzieć
* Muzeum Barberini znajduje się przy Humboldstrasse 5-6 (Alter Markt) w Poczdamie.
* Muzeum w pełni przystosowane do współczesnych wymogów, z przestronnymi holami i schodami, windami, toaletami, ułatwieniami dla osób niepełnosprawnych, nawet możliwym wypożyczeniem wózków inwalidzkich i chodzików. Dozwolone są psy przewodnicy dla osób niewidomych.
A w okolicy
Alter Markt jest miejscem pięknym. Po pieczołowitej odbudowie wydawać by się mogło, że znajdujemy się w otoczeniu autentycznej architektury XVIII i XIX w. Wszystkie budynki wzorowane były na włoskiej architekturze barokowej. Przy placu, w sąsiedztwie Muzeum Barberini znajdują się:
* Stary Ratusz z kopułą zwieńczoną posągiem Atlasa dźwigającego kulę ziemską, zbudowany w latach 1753-1755 wg pomysłu Fryderyka Wielkiego, odbudowany po zniszczeniach wojennych w 1977 r. Obecnie mieści się w nim Muzeum Poczdamu,
* Pałac Miejski pochodzący z XVII w. został fundamentalnie zmieniony z inicjatywy Fryderyka Wielkiego w latach 1744-1751, Otrzymał wówczas rokokową fasadę. Fryderyk Wielki przeniósł do pałacu swoją siedzibę. Obecnie jest siedzibą parlamentu Brandenburgii (Landtag Brandenburg, w dolnołużyckim: Krajny Sejm Bramborska),
* Kościół św. Mikołaja wybudowany w latach 1830-50 w stylu neoklasycystycznym na planie krzyża greckiego. Jego architektem był słynny Karl Friedrich Schinkel. Kościół odbudowany został ze zniszczeń wojennych w 1977 r.
Dodaj komentarz