Fontainebleau
Na schodach monarszego pałacu

A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Szkoła z Fontainebleau
Początkowo rezydencja składała się z dwu osobnych części, połączonych następnie galerią, w której ten władca umieścił jedną ze swoich kolekcji sztuki. Pracy było tak wiele, że powstała nawet cała artystyczna tzw. Szkoła z Fontainebleau zrzeszająca rzeźbiarzy, malarzy, sztukatorów oraz innych rzemieślników – artystów, a także ogrodników. Podczas tamtej przebudowy i rozbudowy gruntownie zmienił się dawny średniowieczny zamek, nowymi gmachami obudowano Dziedziniec Owalny – Couir Ovale, wzniesiono nową kaplicę św. Saturna oraz zachwycającą po dziś dzień, trzypiętrową Porte Dorée – Złotą Bramę. Wówczas też, dzięki budowie wielkiego skrzydła wschodniego, powstał w obecnym kształcie wspomniany już Dziedziniec Białego Konia. Chociaż jeszcze bez wielkich schodów oraz nie jako główne wejście do rezydencji. Dalsze jej części powstawały za panowania kolejnych władców. W czasach Henryka II i jego żony Katarzyny zbudowano te monumentalne schody oraz jedną z najpiękniejszych po dziś dzień, wielką i bogato zdobioną Salę Balową. Za Henryka IV wzniesiono zabudowania wokół Dziedzińca Książąt. M.in. Bramę Chrztu, Galerię Diany z Poitiers i Galerię Jeleni, a także prywatne pomieszczenia królewskie i zabudowania gospodarcze. Władca ten założył również 80-hektarowy park z kanałami, z których najdłuższy ma ponad kilometr. Na początku XVII w. powstała zabudowa Dziedzińca Kancelaryjnego.
Las Fontainebleau
Dodam, że w XVIII w. powstał romantyczny Ogród Diany – Jardin de Diane w którym szczególną uwagę przyciąga Fontanna Diany, bogini łowów, z jej rzeźbą. Zaś w XIX w. stworzono park angielski. Pałac oraz leżące obok 16-tysięczne miasto otacza duży, 25 tys. hektarowy kompleks leśny nazywany, podobnie jak paryskie laski: La forét de Fontainebleau – Lasem Fontainebleau. W przeszłości ulubiony teren łowiecki królów, od dziesięcioleci popularne miejsce wypoczynku weekendowego mieszkańców stołecznej aglomeracji.
Na liście UNESCO
Obecnie zespół pałacowo-parkowy Fontainebleau należy do największych i najcenniejszych dawnych rezydencji królewskich we Francji. Jest muzeum i wraz z parkami znajduje się on na Liście Dziedzictwa UNESCO. Do oglądania jest tu naprawdę sporo. Poszczególne części pałacu i jego dziedzińce. Bogato wyposażone apartamenty Napoleona I. Wnętrza, m.in. sławna Salle de Bal – Sala Balowa i galerie sztuki – z najciekawszą Franciszka I. A także bramy, kaplice – zwłaszcza św. Trójcy – Chapelle de la Saint Trinité, park i ogrody. Jest to świetny cel przynajmniej całodniowej wycieczki z Paryża. Poznawczej, ale pozwalającej również na chwilę relaksu.
Dodaj komentarz