Paryż
Na krańcach mostu Aleksandra
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Pont Alexandre III znajduje się u wylotu Avenue Winston Churchill. Łączy on Pola Elizejskie z Esplanadą Inwalidów (Esplandes des Invalides).
Most ma jedno żelazne przęsło o długości 107 m i szerokości 40 m. Zbudowano go w latach 1896-1900 dla uświetnienia sojuszu francusko-rosyjskiego. Nazwany został imieniem cara Aleksandra III, a w otwarciu uczestniczył jego syn, już wtedy car, Mikołaj II.
Na dwóch filarach na prawym brzegu Sekwany widnieją posągi symbolizujące Francję średniowieczną i Francję nowożytną. Po przeciwnej stronie są posągi symbolizujące Francję renesansową i Francję okresu Ludwika XIV. Na filarach u wejścia na most umieszczono symboliczne postaci Sekwany i Newy, czyli Francji i Rosji. Most jest bogato rzeźbiony postaciami puttów, bóstw morskich, girland i latarń podtrzymywanych przez putta.
Od strony Av. Winston Churchill wznosi się Grand Palais. To jeden z obiektów zbudowanych na Wystawę Światową w 1900 r. Pałac rozpoznawalny jest po żelaznej konstrukcji ze szklaną kopułą. Mieści się tu Galerie Nationale du Grand Palais organizująca wystawy czasowe. Główne wejście do pałacu znajduje się od strony Pól Elizejskich.
Drugim ciekawym obiektem przy tej samej ulicy jest Petit Palais. Zbudowano go również na Wystawę Światową. Obecnie ma tu siedzibę Muzeum Sztuk Pięknych Miasta Paryża (Musee des Beaux – Arts de la Ville de Paris). Prezentowane są tu średniowieczne i renesansowe wyroby ceramiczne i zegary, arrasy i rysunki oraz XIX-wieczne francuskie malarstwo i rzeźba. Między tymi budynkami stoi pomnik Winstona Churchilla.
Kolejnym pięknym budynkiem w pobliżu mostu jest Palais de la Decouverte (Pałac Odkryć Naukowych). Znajduje się przy ulicy Franklina D. Roosevelta, ale wejście jest od strony Pól Elizejskich. W pałacu znajdują się fascynujące zbiory dotyczące astronomii, biologii, medycynie, chemii, matematyce, informatyce, fizyce i naukom o ziemi.
Po drugiej stronie mostu widzimy ogromny i piękny budynek Hotel des Invalides. To ogromny kompleks architektoniczny obejmujący Hotel des Invalides, Dome des Invalides i kościół St-Louis.W 1671 r. budowę tego pałacu zainicjował Ludwik XIV. Miał on zapewnić schronienie bezdomnym i chorym żołnierzom. Służył jako punkt informacyjny dla weteranów wojennych, których mimo podeszłego wieku wysyłano do pilnowania fortyfikacji w całym kraju. W lipcu 1789 r. wtargnęła tu grupa rewolucjonistów i zagarniając ogromną liczbę karabinów ruszyła na Bastylię.
Fasadę pałacu, długą na prawie 200 m, zdobi portal z płaskorzeźbą przedstawiającą Ludwika XIV i dwie postaci kobiece symbolizujące Rozwagę i Sprawiedliwość. Dziedziniec wewnętrzny otaczają dwie kondygnacje arkad. Pośrodku stoi posag Napoleona zdjęty z kolumny na placu Vednome. Obok jest kościół z przepiękną kopułą zakończoną iglicą, uważany za jedną z piękniejszych budowli sakralnych wzniesionych za panowania Ludwika XIV. W 1800 r. utworzono tu mauzoleum zasłużonych wojskowych. Pochowano tu szczątki Napoleona Bonaparte, zamknięte w sześciu koncentrycznych trumnach. Począwszy od najmniejszej to: pierwsza jest z białego metalu, druga z mahoniu, trzecia i czwarta z ołowiu, piąta z hebanu a szósta z drzewa dębowego. Sarkofag z czerwonego porfiru stoi pod kopułą tumu Inwalidów. Nad wiecznym snem cesarza czuwa 12 ogromnych posągów Wiktorii. Mają one symbolizować cały francuski naród zgromadzony przy swoim wielkim bohaterze. W budynkach po drugiej stronie dziedzińca mieści się olbrzymie Musee de l’Armee (Muzeum Wojska).
Dodaj komentarz