Warszawa
Pełno światła na Trakcie

Świąteczno-noworoczne ozdoby zabłysły nad Traktem po raz drugi w powojennej historii miasta. W zeszłym roku iluminacje sięgnęły jedynie od Zamku do placu de Gaulle'a. W tym sezonie światła rozpełzły się jeszcze dalej: przez Plac Trzech Krzyży i Aleje Ujazdowskie.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
Sprawdź nasz Instagram
fot: Michał Ochremiak
Warszawa. Pełno światła na Trakcie
Ale i tak Krakowskie z Nowym światem pozostają najatrakcyjniejszym teraz deptakiem. Tak każe zresztą przedwojenna tradycja. Wszak tu był zawsze salon Warszawy: mieściły się tu najbardziej eleganckie sklepy, restauracje, kawiarnie cukiernie. A teraz - na pewno najdroższe.
  • Warszawa. Pełno światła na Trakcie
  • Warszawa. Pełno światła na Trakcie
  • Warszawa. Pełno światła na Trakcie
  • Warszawa. Pełno światła na Trakcie
  • Warszawa. Pełno światła na Trakcie
To już 10 lat! Materiał został zamieszczony w naszym portalu ponad dekadę temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Świąteczna iluminacja Warszawy konkuruje w tym roku z tymi w Paryżu i Nowym Jorku. Lodowe Nowe Miasto, Rynek na Starówce w girlandach, Syrenka w potokach niebieskiego światła, mieniąca się barwami choinka przed Zamkiem, rozświetlony Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście. W takiej scenerii warszawiacy spacerowali w świąteczne popołudnia, w takiej powitają Nowy Rok.

Warszawskie iluminacje oświetlają Trakt Królewski, najbardziej ekskluzywny ciąg ulic w stolicy, ciągnący się od Zamku Królewskiego do pałacu w Wilanowie. Świąteczno-noworoczne ozdoby zabłysły nad Traktem po raz drugi w powojennej historii miasta. W zeszłym roku iluminacje sięgnęły jedynie od Zamku do placu de Gaulle’a, ozdobionego, jak zawsze dla kontrastu sztuczną palmą. W tym sezonie światła rozpełzły się jeszcze dalej: przez Plac ,Trzech Krzyży i Aleje Ujazdowskie.

Ale i tak Krakowskie z Nowym światem pozostają najatrakcyjniejszym teraz deptakiem. Tak każe zresztą przedwojenna tradycja. Wszak tu był zawsze salon Warszawy:  mieściły się tu najbardziej eleganckie sklepy, restauracje, kawiarnie cukiernie. A teraz – na pewno najdroższe. Miasto jednak próbuje przywrócić świetność stołecznego deptaka. Także przy pomocy milionów żarówek.

Choinka na Placu Zamkowym jest wysoka na  27 metrów a w obwodzie w najszerszym miejscu ma 10 metrów. Wisi na niej 30 tysięcy 7,5-watowych żaróweczek. Co kilka sekund zmienia się jej kolor i wzór. Warto popatrzeć. Na Krakowskim Przedmieściu lodowo-świetlne iluminacje oplotły drzewa. Ponad Nowym Światem zawisło jedenaście migoczących kurtyn spinających pierzeje ulicy. Świetlne korony oplotły latarnie w drodze do Placu Trzech Krzyży, a przed kościołem św. Aleksandra stoi ośmiometrowa świetlna kaskada.

Rozświetlonym Traktem królewskim można spacerować do końca stycznia. Miasto wydało na iluminacje 4 mln zł. Więcej niż kosztowało tegoroczne przyozdobienie Paryża.

Poczytaj więcej o okolicy:

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Doceniają nas!

 

Stowarzyszenie Dziennikarzy Podróżników Globtroter wyróżniło Otwarty Przewodnik Krajoznawczy nagrodą
za najciekawsze publikacje turystyczne w 2019 r.

Cieszymy się!

 

Pisz razem z nami

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!
Zamknij