Poczdam
Park Sanssouci, ogrody pruskich królów

Już król Fryderyk Wilhelm I zwany „królem – sierżantem” miał tutaj swoje ogrody i szklarnie, to jednak dzieło stworzenia Sanssouci zaczęło się w 1744 roku, gdy na południowym stoku wzniesienia Bornstedt urządzone zostały ogrody tarasowe.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na FacebookuPolub ten wpis na FacebookuPolub wpis na Facebooku
Sprawdź nasz Instagram
fot: Halina Puławska
Poczdam. Park Sanssouci, ogrody pruskich królów
Fryderyk Wielki narzekał. Nie ujrzał szybującego w niebo wodotrysku. Dopiero w 1842 r. po zastosowaniu przez Augusta Borsiga maszyny parowej (81,4 koni mechanicznych) nad Hawelą, fontanna trysnęła na wysokość 38 metrów.
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Wielka fontanna to temat związany z jej uruchomieniem, gdyż nie udawało się uzyskać wystarczającego ciśnienia wody. Fryderyk Wielki narzekał. Nie ujrzał szybującego w niebo wodotrysku. Dopiero w 1842 r. po zastosowaniu przez Augusta Borsiga maszyny parowej (81,4 koni mechanicznych) nad Hawelą, fontanna trysnęła na wysokość 38 metrów. Jeśli zdarzy się zobaczyć w Poczdamie trochę dziwną budowlę w stylu tureckiego meczetu z minaretem, to jest to właśnie maszynownia Borsiga, a minaret ma wewnątrz komin. Twórcą tej architektury jest Ludwig Persius.

Razem z królem na spacer

Do Parku Sansouci prowadzi kilka wejść. Od strony wschodniej wielką kutą bramę flankują rzeźby Flory i Pomony – bogiń kwiatów, sadów i ogrodów, zapowiadające charakter parku. Od tej bramy na wschodnim krańcu biegnie 2,5. kilometrowa główna aleja, aż do Nowego Pałacu na zachodnim krańcu parku. To jego zasadnicza oś. A wszystkie alejki spacerowe mają 70 km długości. W ciągu 46. lat Fryderyk Wielki stworzył na terenie parku kilka znaczących obiektów. To, poza pałacykiem Sanssouci m.in.: Grota Neptuna, Nowe Pokoje (Neue Kammern) i galeria malarstwa (Bildergalerie) po obu stronach pałacu Sanssouci, Chiński Domek herbaciany (Chinesisches Teehaus), barokowy Nowy Pałac (Neues Palais), zespół sztucznych ruin Ruinenberg, skąd miała płynąć woda do systemu fontann w parku.

Wiele zmian i kilka nowych obiektów (już klasycyzujących) wniósł król Prus Fryderyk Wilhelm IV na południowym terenie od Sanssouci. Wielcy architekci Karl Friedrich Schinkel i Ludwig Persius wznieśli dla króla pałac Charlottenhof, a dookolny park krajobrazowy w stylu angielskim zaprojektował Peter Joseph Lenné. Na polecenie króla wzniesiony został Kościół Pokoju (Friedenskirche), w którego krypcie spoczęli niektórzy członkowie rodu Hohenzollernów. Ostatnim imponującym dziełem króla z lat 1851-1864 jest Oranżeria zwana również Nową Pomarańczarnią (Orangerieschloss lub Neue Orangerie), wybudowana w stylu renesansowym wg projektów króla. W skrzydłach po stronie zachodniej i wschodniej powstały szklarnie. Chociaż pałac pełnił funkcje oranżerii miał również swoją galerię malarstwa i pokoje gościnne. Od strony południowej dochodzi się do pałacu trójpoziomowym tarasem. Przed pałacem, patrząc w dal stoi pomnik króla wybierającego się na spacer.

No to w drogę…

Czytaj dalej - strony: 1 2

Poczytaj więcej o okolicy:

 
Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!
Zamknij