Siedlce
Pod okiem księżnej pani
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Siedlce zawdzięczają wiele swej właścicielce w latach 1775-98 Aleksandrze Ogińskiej z domu Czartoryskiej (Pogoń Czartoryskich jest herbem miasta). To ona nadała miastu nowy kształt urbanistyczny i była inicjatorką jego rozbudowy.
Uczyniła z Siedlec ważny ośrodek życia towarzyskiego i kulturalnego, utrzymywała teatr. Gościła tu wiele ówczesnych znamienitości, w tym ciotecznego brata – króla Stanisława Augusta. Na zlecenie Aleksandry Ogińskiej architekt Stanisław Zawadzki gruntownie przebudował wybudowany przez Czartoryskich pałac. Nadał mu klasycystyczną bryłę i wystrój. Księżna otoczyła go modnym w tym czasie parkiem sentymentalnym. Jego pozostałości znajdziemy w parku miejskim nazywanym Aleksandrią. Została pochowana w ufundowanej przez siebie kaplicy….
Po śmierci Aleksandry Ogińskiej majątek po niej odziedziczyła Izabela Czartoryska, która w 1807 r. zamieniła dobra siedleckie na dobra rządowe na Lubelszczyźnie. Od tego czasu pałac stał się obiektem użyteczności publicznej. Teraz zajmuje go Akademia Podlaska. Po wieloletnim, gruntownym remoncie stał się prawdziwą ozdobą miasta.
Dodaj komentarz