Betlanovce
Siedlisko rycerzy, siedlisko bocianów

Ta spiska wieś nie ma nawet rynku, ale w jej centralnym miejscu przy głównej ulicy jest zespół zabytkowych budowli:kościół św. św. Kosmy i Damiana, renesansowy kasztel, dom w którym była plebania i ruiny malutkiego barokowego kaszteliku.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na FacebookuPolub ten wpis na FacebookuPolub wpis na Facebooku
Sprawdź nasz Instagram
fot: Barbara Górecka
Betlanovce . Siedlisko rycerzy, siedlisko bocianów
W 1963 roku pod ciężarem śniegu zawalił się dach gontowy. Na betonowym słupie, który pozostał we wnętrzu kaszteliku, uwiły sobie gniazdo bociany. Bardzo zaprzyjaźniły się z mieszkańcami.
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Koronkowy kasztel?

W Betlanovcach znajduje się najstarszy renesansowy kasztel na Spiszu. O tym, że zbudowano go w latach 1564-68 informuje napis wyryty na portalu wejściowym. Nad datą są dwa rodowe herby z inicjałami fundatorów. Właścicielami był możny ród Turzonów. Pod herbami jest łaciński napis, który w tłumaczeniu brzmi? kto jest przeciwko nam, jeśli Bóg jest z nami, któż przeciwko nam 1568. Mieszkańcy wsi nazywają swój kasztel ?koronkami? przez jego pięknie zdobione attyki. Nad wejściem pozostały na ścianie sgraffitti. Wokół budynku biegnie drewniana galeria. Pozostał oryginalny portal renesansowy. Można sobie tylko wyobrazić jak piękne były wnętrza tego obiektu. W połowie lat pięćdziesiątych XX wieku przeprowadzono remont budynku i galerii, a gdy w 1966 roku ustanowiono Obszar Chronionego Krajobrazu Słowacki Raj, była tu (do 1975 roku) jego siedziba. Dziś budowla jest ogrodzona siatką i popada w okropną ruinę. Za kasztelem widać ładny budynek z kolumnami. Pochodzi z XIX wieku. Pełnił rolę plebanii i dziś też wykorzystany jest dla celów kościelnych.

?i malutki kasztelik

Przed kasztelem zbudowano w latach 1767-69 mały kasztelik dla kopijników, nazywany ?stoličný dom?. O jego dacie powstania świadczy zegar słoneczny z tamtego czasu wmurowany w ruiny. Odbywały się tu zgromadzenia Związku Kopijników. W kasztelu była duża sala obrad, więzienie i magazyn. Zgromadzenia odbywały się do 1803 roku. Później kasztelik odkupił bogaty ziemianin Betlenfalvy. Budynek służył jako mieszkanie dla czeladników, a potem spichlerz. Po II wojnie światowej przejęło go państwowe gospodarstwo rolne i przechowywano tu paliwo. Budynek stopniowo popadał w ruinę. W 1963 roku pod ciężarem śniegu zawalił się dach gontowy. Zniszczyło też strych na którym było przechowywane godło spiskich kopijników ? niedźwiedź stojący na tylnych łapach. To, co się zachowało zdobi teraz zewnętrzną elewację tej ruiny. Na betonowym słupie, który pozostał we wnętrzu kaszteliku, uwiły sobie gniazdo bociany. Bardzo zaprzyjaźniły się z mieszkańcami. Ci przygotowali im nowy słup na zewnątrz ruiny. Co roku czekają na swoje ptaki.

Warto wiedzieć

* W Betlanovcach, chociaż to niewielka wieś, toczy się życie. Są korty do tenisa ziemnego i stołowego. Często odbywają się turnieje.
* Przy końcu wsi znajdziemy bardzo sympatyczny rodzinny kemping. Można tu też wynająć pokoje. Gospodarz chętnie doradza trasy wędrówek po Słowackim Raju.
* Pod koniec XIX wieku Priemysel Thurzon zbudował nad rzeką młyn i tartak. Dzisiaj jest to pensjonat na skrzyżowaniu w przysiółku Myto.
* W Betlanovcach urodził się malarz i pedagog  Józef Majkut. Na budynku urzędu gminy widnieje tablica pamiątkowa ufundowana przez mieszkańców w 1999 roku, w dziewięćdziesiątą rocznicę jego urodzin. Artysta był znany przede wszystkim jako malarz pejzaży Słowackiego Raju.

Czytaj dalej - strony: 1 2

Poczytaj więcej o okolicy:

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!
Zamknij