Rugia
Spacer nad wierzchołkami drzew
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Imponująca drewniana wieża Centrum Dziedzictwa Rugii wyrosła pośród gęstych lasów przybrzeżnych w regionie Prory, na północ od nadbałtyckiego kurortu Binz, na wschodnim wybrzeżu wyspy. Została udostępniona 15 czerwca 2013 r.
Konstrukcja ustawiona została na obszarze, który objęty został programem Federalnej Fundacji Dziedzictwa Przyrody (DBU Naturerbe). To niewielki, liczący 1889 hektarów obszar, jednoczący jednocześnie ekosystemy: wodny, leśny i podmokły, co jest specyfiką obszaru rugijskiego. Powstałe tutaj Centrum Dziedzictwa Rugii ma chronić środowisko i edukować. Powstanie wieży należy do tego przedsięwzięcia. Zwieńczona „orlim gniazdem” wieża ma wysokość 40 metrów, a usytuowana jest 82 m n.p.m. Nie można przechwalić widoków rozciągających się z tej wysokości.
Kładka ponad ziemią
Aby dojść do celu, pokonać trzeba najpierw, wznoszący się na wysokość około 10 metrów, deptak ciągnący się spiralnie na czterech kondygnacjach. Nie wymaga to wysiłku, bo kąt nachylenia całej ścieżki prowadzącej do orlego gniazda nie przekracza 6 proc. Wkracza się następnie na powietrzną kładkę, mającą długość około 600 metrów, również lekko nachyloną w górę, po to, aby stanąwszy przed wieżą osiągnąć wysokość 17 metrów ponad ziemią. Kładka biegnie zygzakiem pośród, otóż to – koron drzew, głównie buczyny, a pod naszymi stopami konary i uciekający grunt.
Cała Rugia pod nami
Spacer uatrakcyjniają poglądowe stacje i w przenośni „tory przeszkód”, na które wstępuje się z lekką obawą. I wreszcie 40 metrów „wspinaczki” – z przymrużeniem oka. Pośrodku wieży rośnie 30. metrowy stary buk. Kręcąc się wokół obserwujemy moment, w którym na jego wierzchołek popatrzymy z góry. A na zewnątrz pomiędzy szczeblami konstrukcji wieży wzdycha się na widok świetliście niebieskiej wody najpiękniejszego morza świata, Bałtyku. Gdy znajdziemy się na szczycie, w orlim gnieździe, znaczyć to będzie, że pokonaliśmy ścieżkę o długości 1250 metrów. Panoramiczny efekt. Niemal cała Rugia pod nami. Przytwierdzone do balustrady strzałki informują o odległości wieży od najbardziej znanych miejsc Rugii, małej i dużej Zatoki Jasmundzkiej, Kap Arkona… Do Stralsundu, z którego wjeżdża się na Rugię, jest tylko 32 km., a do terminalu promowego Neu Mukran koło Sassnitz – zaledwie 6 km.
Poczytaj więcej o okolicy:
Zajrzyj na te strony:
- o podobnej wieży w Lipnie w Czechach w naszym portalu
Takiej ścieżki „na wieżę” jeszcze nie widziałem. U nas, w Polsce, takiej chyba nie ma? Podoba mi się pomysł, aż się prosi, żeby taka wieże postawić nad Biebrzą, na Pojezierzu Augustowskim, na Kaszubach…
Tak, pomysł jest doskonały, a tyle mamy pięknych miejsc w Polsce, na które warto popatrzeć z góry, z lotu ptaka …
U nas to wieże bywają mniejsze. Co gorsza wiele jest takich, które na początku spełniają swoje zadanie a potem las rośnie i nikt nie dba o to, by niepotrzebne drzewa wyciąć. Jak już ktoś inwestuje w wieżę widokową, to mógłby przynajmniej zadbać, by była ona widokowa!
Rzecz nie tylko w wieży, ale w całym programie. I w ścieżce prowadzącej ponad ziemią, w koronach drzew, ścieżki dosyć długiej. To przedsmak wspinaczki – w cudzysłowie – ku niebu. Gdzie taka wieża jest w Polsce?
Nowa platforma widokowa zostanie otwarta w „Karpackiej Troi” w Trzcinicy koło Jasła. Znajdować się będzie w najwyżej położonej części grodziska. Jej całkowita wysokość wynosić będzie 42 m, a poziomy obserwacyjne znajdować się będą na wysokości 19 m i 35 m. Wyposażona zostanie w lunety obserwacyjne oraz kamerę internetową. Wyjście na platformę odbywać się będzie w ramach zwiedzania grodziska. Ano zobaczymy…