Rugia
Spacer nad kredowym urwiskiem

Majestatyczne kredowe klify Rugii ciągną się na północno-wschodnim wybrzeżu półwyspu Jasmund, pomiędzy Sassnitz a Lohme, na długości ponad 10 km. Należą do utworzonego w 1990 r. Parku Narodowego Jasmund.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na FacebookuPolub ten wpis na FacebookuPolub wpis na Facebooku
Sprawdź nasz Instagram
fot: Halina Puławska
Rugia. Spacer nad kredowym urwiskiem
Na wysokości ok. 110 m rozciąga się pod naszymi nogami pas wystających w stronę morza dziwnych, kredowych iglic. Są tak blisko, że wydaje się, iż można by je dotknąć.
 • Rugia. Spacer nad kredowym urwiskiem
 • Rugia. Spacer nad kredowym urwiskiem
 • Rugia. Spacer nad kredowym urwiskiem
 • Rugia. Spacer nad kredowym urwiskiem
 • Rugia. Spacer nad kredowym urwiskiem
 • Rugia. Spacer nad kredowym urwiskiem
 • Rugia. Spacer nad kredowym urwiskiem
 • Rugia. Spacer nad kredowym urwiskiem
 • Rugia. Spacer nad kredowym urwiskiem
 • Rugia. Spacer nad kredowym urwiskiem
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Rybaków przerażenie brało, gdy patrzyli jak łazi po krawędziach skał przy silnym wietrze. Do owych skał wiódł swą małżonkę za ślubnej wycieczki roku 1818. I kiedy tylko wycieczka się skończyła złożył tym skałom cudowny hołd płótnem?nazwanym  ?Kredowe skały Rugii?.

Najsłynniejsze przedstawienie fantastycznego zjawiska rugijskich klifów stworzył malarz niemieckiego romantyzmu Caspar David Friedrich. Widział je oczami artysty, zachwyciły go, a swoim obrazem odtworzył i charakter pejzażu i charakter nastroju, czyli boskie piękno przyrody i radość kontemplowania jej. (W. Łysiak o malarstwie C.D. Friedricha). Po dwustu latach możemy i my doświadczyć tego w trakcie spaceru brzegiem morza, albo ? lepiej ? ze ścieżki prowadzącej ponad urwiskiem i wysuniętych ponad nie, otoczonych balustradą punktów widokowych. Najbardziej interesujące z nich to Grosse i Kleine Stubbenkammer i kredowe skały Wissower Klinken na północ od Sassnitz. O Wissower Klinken głośno było w 2005 r., gdy około 50 metrów sześciennych skał runęło do morza, zmieniając oblicze wybrzeża, które ciągle poddawane jest działaniu erozji, wody i wichru.

Okno na morze i Królewski Tron

?Die Stubbenkammer?  to, opisowo ujmując, brama pejzażowa utworzona pomiędzy słupami kredowych skał, okno na morze, na przestrzeń oflankowane bielą skał i zielenią drzew, trzymających się krawędzi urwisk, widocznymi na powierzchni korzeniami. Wielka Stubbenkammmer (Grosse Stubbenkammmer) ma wznoszącą się na wysokość 118 metrów (najwyższą) skałę z płaską platformą (około 200 m kw.) nazwaną „Tronem Królewskim” (Königsstuhl). Pochodzenie tej nazwy nie jest znane. Dla jednych to miejsce, z którego w 1715 r. Karol XII Szwedzki obserwował bitwę morską flot szwedzkiej i duńskiej siedząc zmęczony na tronie. Wcześniej, bo już w 1584 r. pisał o tej skale jako o Tronie Książęcym pastor Rénan, gdy na polecenie księcia pomorskiego poszukiwał źródeł soli mineralnych. I chyba najbardziej prawdopodobne jest pochodzenie nazwy od legendy mówiącej, iż w dawnych czasach śmiałek, który pierwszy wdrapał się na skałę od strony morza i zasiadł na niej na krześle, obierany był królem… Jakby nie było, tę ogromną, imponującą skałę, śmiało można nazywać królewskim tronem dzięki owej płaskiej platformie. W 2004 r. utworzone zostało i usytuowane na klifie turystyczne Centrum Parku Narodowego „Königsstuhl”. Wstęp na platformę jest odpłatny.

Kredowe iglice

Potężny Tron Królewski najlepiej widać z położonego nieopodal punktu widokowego Wiktorii (Victoria-sicht), należącego do Małej Stubbenkammer (Kleine Stubbenkammer). Nazwa punktu nadana została po wizycie króla Prus Wilhelma I na klifie w 1865 r. na cześć jego synowej Wiktorii. Upamiętnia to zdarzenie napis wyryty w kamieniu. Można do niego dojść ścieżką przez las (ok. 500 m). Na wysokości ok. 110 m rozciąga się pod naszymi nogami pas wystających w stronę morza dziwnych, kredowych iglic. Są tak blisko, że wydaje się, iż można by je dotknąć.

Czytaj dalej - strony: 1 2

Poczytaj więcej o okolicy:

Komentarze: 3

  kati, 3 czerwca 2014 @ 09:58

  Piękne widoki! Czy to najwyższy klif nad Bałtykiem?

  Halina, 3 czerwca 2014 @ 13:23

  Nie, najwyższym klifem bałtyckim jest Mons Klint na duńskiej wyspie M?n (ok. 128 m) i to jest również klif kredowy ciągnący się na długości 8 km. Najciekawsze jest to, że klif Rugii i M?n pochodzą z tego samego okresu i pracowitej działalności lodowca, z tego samego płaskowyżu, przez niego rozbitego około 70 mln lat temu

  ~nick, 8 września 2021 @ 07:57

  Chodzi o najwyższe wzniesienie Rugii.

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!
Zamknij