Rugia
Spacer nad kredowym urwiskiem

Majestatyczne kredowe klify Rugii ciągną się na północno-wschodnim wybrzeżu półwyspu Jasmund, pomiędzy Sassnitz a Lohme, na długości ponad 10 km. Należą do utworzonego w 1990 r. Parku Narodowego Jasmund.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na FacebookuPolub ten wpis na FacebookuPolub wpis na Facebooku
Sprawdź nasz Instagram
fot: Halina Puławska
Rugia. Spacer nad kredowym urwiskiem
Na wysokości ok. 110 m rozciąga się pod naszymi nogami pas wystających w stronę morza dziwnych, kredowych iglic. Są tak blisko, że wydaje się, iż można by je dotknąć.
 • Rugia. Spacer nad kredowym urwiskiem
 • Rugia. Spacer nad kredowym urwiskiem
 • Rugia. Spacer nad kredowym urwiskiem
 • Rugia. Spacer nad kredowym urwiskiem
 • Rugia. Spacer nad kredowym urwiskiem
 • Rugia. Spacer nad kredowym urwiskiem
 • Rugia. Spacer nad kredowym urwiskiem
 • Rugia. Spacer nad kredowym urwiskiem
 • Rugia. Spacer nad kredowym urwiskiem
 • Rugia. Spacer nad kredowym urwiskiem
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

 Park Narodowy Jasmund

Majestatyczne kredowe klify Rugii ciągną się na północno-wschodnim wybrzeżu półwyspu Jasmund, pomiędzy Sassnitz a Lohme, na długości ponad 10 km. Należą do utworzonego w 1990 r. Parku Narodowego Jasmund (Nationalpark Jasmund), którego powierzchnia wynosi 3003 hektary. Już w 1929 r., jako wynik protestów wobec planu reaktywowania kopalni kredy, utworzony został na tym terenie obszar przyrody chronionej. Park Jasmund jest urozmaicony. Lwią jego część zajmują lasy Stubnitz, którego grzbiet porasta dziewiczy las bukowy. Las cieszy się bogactwem flory i fauny. Porastają go grusze, polne jabłonie, jarząb brzęk i cis pospolity. Olcha czarna ma stanowiska wokół torfowisk. Wiją się strumyki. Na terenie lasu znajduje się najwyższe wzniesienie Rugii (161 m n.p.m.) Piekberg. Do Parku należą również wyrobiska kredy Quolitzer.

Od strony wody

Można sobie tylko wyobrazić magię kredowej ściany Rugii, gdy spojrzy się na nią od strony wody, z pokładu statku. Autentyczne widowisko kontrastu bieli nagich, sterczących rozmaicie skał i zielonej czapy drzew lasu Stubnitz. Wzdłuż wybrzeża pływają statki turystyczne (m.in. z Peenemünde), które zawijają również do kolejnych portów (Sassnitz, Binz). Miliony lat geologicznych patrzą na nas.

 Warto wiedzieć

* Pierwotny las bukowy (ok. 500 ha) na grzbiecie lasu Stubnitz wpisany został w 2011 r. na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, w kompleksie ?lasy bukowe Karpat i stare lasy bukowe w Niemczech?.
* obszar Parku Narodowego Jasmund wyłączony jest z ruchu samochodowego. Można się po nim poruszać pieszo lub rowerem. Rowerem nie można jeździć po urwisku. Do parkingu przy Tronie Królewskim dojeżdżają autobusy.

Czytaj dalej - strony: 1 2

Poczytaj więcej o okolicy:

Komentarze: 3

  kati, 3 czerwca 2014 @ 09:58

  Piękne widoki! Czy to najwyższy klif nad Bałtykiem?

  Halina, 3 czerwca 2014 @ 13:23

  Nie, najwyższym klifem bałtyckim jest Mons Klint na duńskiej wyspie M?n (ok. 128 m) i to jest również klif kredowy ciągnący się na długości 8 km. Najciekawsze jest to, że klif Rugii i M?n pochodzą z tego samego okresu i pracowitej działalności lodowca, z tego samego płaskowyżu, przez niego rozbitego około 70 mln lat temu

  ~nick, 8 września 2021 @ 07:57

  Chodzi o najwyższe wzniesienie Rugii.

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!
Zamknij